Шу йилнинг 2-3 октябр кунлари Самарқанд шаҳрида Халқаро электроалоқа иттифоқи (ITU)нинг IMS платформасидан фойдаланган ҳолда VoLTE/ViLTE тармоқларини жорий этишга бағишланган ҳудудий семинари ўтказилди. Тадбир AKT вазирлиги кўмагида ташкил этилди.
Ушбу семинар ITU аъзолари ва бошқа манфаатдор ташкилотлар, бошқарув органлари, вазирликлар вакиллари, телекоммуникация операторлари, илмий ходимлар, телекоммуникация ускуналарини ишлаб чиқарувчилар, илмий-тадқиқот институтлари, дастурий таъминот ишлаб чиқарувчилари учун ўзига хос мунозара майдонига айланди. Семинарда асосан IMS ва VoLTE технологияларини ривожлантириш соҳасида тажриба алмашишга эътибор қаратилди.
Семинарда қуйидаги масалалар кўриб чиқилди:
— IMS платформасидан фойдаланган ҳолда 4G (VoLTE/ViLTE) қуриш тамойиллари;
— IMS базаси асосида VoLTE/ViLTE тармоқларини кенгайтиришнинг асосий муаммолари;
— VoLTE/ViLTE тармоқлараро боғлиқлиги масалаларини ечишда ENUM нинг роли;
— IMS ва VoLTE/ViLTE технологияларини қўллашда норматив-ҳуқуқий бошқарув;
— IMS базасида VoLTE/ViLTEни жорий қилишда операторларнинг муаммоларини ҳал қилиш мақсадида халқаро стандартлаштириш йўналишларини белгилаш.
Семинарда “Электромагнит мослашув маркази” ДУК томонидан вакиллар ҳам фаол иштирок этишди ҳамда соҳа миқёсидаги тажрибали экспертлар билан билим ва тажрибалар алмашишди. Семинар жуда юқори даражада ўтказилди.

Участие сотрудников ГУП ЦЭМС на региональном семинаре МСЭ по развертыванию сетей VoLTE/ViLTE на базе IMS и от стандартизации до внедрения.
В городе Самарканде с 2 по 3 октября прошёл региональный семинар Международного союза электросвязи (ITU), посвященный развертыванию сетей VoLTE/ViLTE на базе IMS. Мероприятие проходило при поддержке Мининфокома.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Данный семинар стал дискуссионной площадкой для представителей министерств, регуляторных органов, телекоммуникационных операторов, академических организаций, производителей телекоммуникационного оборудования, научно-исследовательских институтов, разработчиков программного обеспечения и других заинтересованных организаций из Государств – членов МСЭ, членов Секторов и Ассоциированных членов МСЭ стран СНГ. Целью семинара является обмен опытом в области развития технологий IMS и VoLTE.
В частности, на семинаре были рассмотрены следующие вопросы:
• Принципы построения сетей 4G (VoLTE/ViLTE) с использованием платформы IMS;
• ключевые проблемы масштабирования сетей VoLTE/ViLTE на базе IMS;
• роль ENUM в решении вопросов межсетевого взаимодействия VoLTE/ViLTE;
• нормативно-правовое регулирование применения технологий IMS и VoLTE/ViLTE;
• определение направлений международной стандартизации, целью которых является решение вопросов операторов в части внедрения VoLTE/ViLTE на базе IMS.
На семинаре активное участие приняли сотрудники ГУП «Центр электромагнитной совместимости», обменявшись опытом и знаниями с лучшими экспертами в области связи. Семинар прошел на высшем уровне.