Aytib o‘tishimiz joizki, axborot texnologiyalari hozirgi vaqtga kelib eng shiddat bilan rivojlanayotgan sohalardan biri hisoblanadi. So‘nggi yillar ichida ko‘plab ixtirolar va yangiliklar yaratilmoqda, hamda sohaga tezlik bilan tadbiq etib kelinmoqda. Shu yilning 21-dekabr sanasida Navoiy EMMX binosida o‘quv seminari o‘tkazildi. Seminarda soha yangiliklari, sohaga kirib kelayotgan yangi ilg‘or texnologiyalar va ularning texnik imkoniyatlari haqida, shuningdek, sohamizda foydalaniladigan qonunchilik va ularga kiritilgan yangi o‘zgarishlar haqida so‘z bordi.
Alohida ta’kidlab o‘tishimiz kerakki, bizning sohamizga tegishli bo‘lgan eng muhim hujjat bu "Radiochastota spektri to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasining Qonunidir. Seminar qatnashchilariga ushbu qonunning mazmun-mohiyati haqida izchil tushuntirish ishlari olib borildi. Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli qarori haqida tushuntirib o‘tildi.
Seminar davomida qatnashchilar tomonidan o‘zlarini qiziqtirgan turli xil savollar berildi. Shulardan biri bu - 5G texnologiyasi va uning texnik imkoniyatlari to‘g‘risida bo‘ldi. So‘nggi vaqtlarda sohamizdagi eng muhim yangiliklardan biri bo‘lib 5G texnologiyasini kirib kelayotganligini inobatga olgan holda, respublikamiz hududida 5G texnologiyasining tadbiq qilinishi to‘g‘risida so‘z yuritildi. Seminar qatnashchilariga 5G texnologiyasining undan oldingi uyali aloqa avlodlaridan afzalliklari, imkoniyatlari va umumiy texnik xususiyatlari haqida ma’lumot berildi. Seminar savol-javob yo‘sinida qiziqarli olib borildi.

Стоит отметить, что в данное время сфера информационных технологий является одной из самых динамично развивающихся. За последние годы в этой области было создано много изобретений и инноваций, которые быстро внедряются в отрасль. 21 декабря текущего года в Службе электромагнитной совместимости Навоийской области был проведен учебный семинар. На семинаре обсуждались инновации в отрасли, новые передовые технологии, которые в нее внедряются, и их технические возможности, а также отраслевое законодательство и вносимые в него изменения.
Особо следует отметить то, что важнейшим документом нашей отрасли является Закон Республики Узбекистан «О радиочастотном спектре». Участникам семинара были даны подробные разъяснения о содержании этого закона. Кроме того, были проведены разъяснения по Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22.12.2020 г. «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств».
Во время семинара участники задавали различные интересующие их вопросы. Одни из них касались технологии 5G и ее технических возможностей. Учитывая то, что в последнее время одним из наиболее важных нововведений в нашей отрасли является внедрение технологии 5G, было рассказано о внедрении технологии на территории нашей республики. Участникам семинара была предоставлена информация о преимуществах, возможностях и общих технических характеристиках технологии 5G в сравнении с предыдущими поколениями сотовой связи. Семинар прошел с интересом в формате «вопрос-ответ».