Вазирликнинг ҳудудий бошқармаси томонидан жорий йилда
“Муҳаммад Ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университети Нукус филиалида талабалар ва профессор ўқитувчилар учун соҳа корхоналари томонидан ўтказиладиган учрашувлар” режаси тасдиқланган. Ушбу режага асосан 4 март куни Қорақалпоғистон Республикаси ЭММХ ходимлари А.Матякубов ва А.Шымбергеновлар иштирокида филиал ўқитувчи ва талабалари билан “DVB-T2, ATSC ва ISDB-T стандартларидаги ер усти рақамли телевидениеси” мавзусида ўқув семинар ўтказилди.
Семинарда, бугунги кунда ҳаётимизни телевидение, радио, мобил алоқа ва маълумотлар узатиш тизимисиз тасаввур қилиш қийинлиги ва бу технологияларнинг ўзаро ҳалақитларсиз, узлуксиз ишлашида электромагнит мослашувни таъминлашга бўлган талаб ортиб бораётганлигини ва ушбу симсиз технологияларнинг жадал ривожланиши радиочастота ресурсларидан самарали ва оқилона фойдаланиш замон талаби эканлиги таъкидланди. Семинар давомида ўқитувчи ва талабаларга телевидение соҳасининг Ўзбекистон Республикасига кириб келиши, ривожланиш тарихи ва босқичлари, аналог ва рақамли телевидение ҳақида, унинг фарқи, рақамли телевиденинг афзалликлари ва унга ўтиш жараёнидаги истиқболи ва ютуқлари таъкидлаб ўтилди. DVB-T2, ATSC ва ISDB-T рақамли телевидение стандартлари, DVB стандарти турлари ва ушбу стандартнинг ривожланиш тарихи, DVB-T рақамли телевидение стандартининг Ўзбекистонга кириб келиши ва ривожланиши, рақамли телевидениянинг асосий техник кўрсаткичлари, DVB-T стандартининг DVB-T2 стандартидан фарқи тўғрисида тўлиқ маълумотлар берилди.
Ўқув семинарда иштирок этган ўқитувчи ва талабалар аналогли ва ер усти рақамли телевидениеси бўйича ўзларини қизиқтирган саволларига батафсил жавоблар олишди.

Учебный семинар на теме «Стандарты DVB-T2, ATSC и ISDB-T наземного цифрового телевидения» в Нукусском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми
Территориальным управлением Мининфоком в Республике Каракалпакстан утвержден «План проведения встречи сотрудников предприятий и организаций отрасли связи со студентами и преподавателями Нукусского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми». Согласно этому плану 4-марта текущего года, в вышеуказанном учебном заведение было организовано учебный семинар сотрудниками СЭМС Республики Каракалпакстан А.Матякубовым и А.Шымбергеновым, на теме «Стандарты DVB-T2, ATSC и ISDB-T наземного цифрового телевидения».
В ходе проведение семинара были подчеркнуты, что, нашу сегодняшнюю жизнь невозможно представить без телевидения, радиовещания и мобильной связи, а также беспроводных сетей передачи данных. За последние десятилетие быстрыми темпами развивается беспроводные технологии. Отмечено, что, в таких условиях, когда бурно растет спрос на беспроводные технологии, увеличивается требования на их электромагнитной совместимости и рациональности использования радиочастотного спектра. Во время семинара преподавателям и студентам были даны сведении о этапах развития телевизионного вещания в Республике Узбекистан, преимуществе и возможностях цифрового телевидения стандартов DVB-T2, ATSC и ISDB-T перед аналоговым телевидением, виды стандарта DVB и их отличие между собой, основные технические показатели наземного цифрового телевидения.
По итогам встречи, преподаватели и студенты, участвующие в учебном семинаре, получили подробные ответы на интересующие вопросы в отрасли наземного цифрового телевидения.