Қашқадарё вилояти Давлат солиқ бошқармасида ташкил қилинган ўқув семинари
2018 йил 25 май куни Қашқадарё вилояти Давлат солиқ бошқармасида Қашқадарё вилояти Электромагнит мослашув хизмати (ЭММХ) мутахассислари томонидан «Радиоэлектрон воситалар (РЭВ) ва юқори частотали қурилмалар (ЮЧҚ) ларнинг ноқонуний савдосини олдини олиш» мавзусида ўқув семинар ўтказилди. Семинарда Ўзбекистон Республикасининг «Радиочастота спектри тўғрисида»ги қонуни, Адлия Вазирлигининг 1532-сон билан рўйхатга олинган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиб олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет элдан олиб кириш тартибига риоя қилиниши устидан назоратни ташкил этишда вазирликлар ва идораларнинг ўзаро ҳамкорлиги тўғрисида»ги низоми, Вазирлар Маҳкамасининг 293-сон билан тасдиқланган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиш олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет элдан келтириш тартиби тўғрисидаги» Низом ва бу йўналишдаги бошқа норматив ҳужжатлар билан таништирилди. Шунингдек, Қашқадарё вилояти ЭММХ 2-тоифали муҳандиси Р.У.Абдуллаев томонидан вилоят ҳудудида РЭВ ва ЮЧҚларни сотишда керакли ҳужжатларни қонун доирасида расмийлаштириш ҳақида тушунчалар бериб ўтилди.
Ўқув семинар қатнашчилари радиочастота спектри мониторинги ва электромагнит мослашуви йўналишида ўзларини қизиқтирган саволларига тўлиқ жавоб олдилар.
Семинар сўнгида ноқонуний РЭВ ва ЮЧҚлар сотилишини олдини олиш, бу йўналишда назорат сифатини ошириш мақсадида вилоят солиқ бошқармаси ва Қашқадарё вилояти ЭММХ ўртасида қўшма тадбирлар олиб бориш борасида ишларни кучайтиришга келишиб олинди.

25 мая 2018 года специалисты Службы электромагнитной совместимости (СЭМС) Кашкадарьинской области провели учебный семинар в государственном налоговом управлении Кашкадарьинской области на тему «Предотвращение незаконной продажи радиоэлектронных средств (РЭС) и высокочастотных устройств (ВЧУ)». На семинаре проведен курс ознакомления законом Республики Узбекистан «О радиочастотном спектре», Положением №1532 Министерства Юстиции «О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», Положением №293 Кабинета Министров «О порядке приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств, и высокочастотных устройств» и другими нормативными документами отрасли. Также со стороны инженера 2-категории Р.У.Абдуллаевым подробно проведены разъяснительные работы по оформлению необходимых документов для продажи (реализации) РЭС и ВЧУ.
Участники учебного семинара получили подробные ответы на все интересующие их вопросы в области мониторинга радиочастотного спектра и электромагнитной совместимости.
В конце семинара были согласованы усиление работ по проведению совместных мероприятий по предотвращению незаконной продажи РЭС и ВЧУ, с целю повышения качества контроля в этом направлении между областным налоговом управлением и СЭМС Кашкадарьинской области.