28-fevral kuni Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT) taniqli mehmon - sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va kibernetika sohasidagi yetakchi fransuz mutaxassislaridan biri professor Ioan Roksinni qabul qildi. Professor Roksin PhD darajasiga ega bo‘lib, o‘qituvchi va xalqaro miqyosda tan olingan tadqiqotchi olim, shuningdek, ELLIADD fanlararo laboratoriyasi direktori hisoblanadi. U raqamli aloqa, elektron ta’lim, raqamli nashriyot va kontent semantikasi bo‘yicha mutaxassis.
Ushbu tashrif davomida professor Roksin IUT talabalari uchun sun’iy intellektning kelajagi, uning ta’lim, fan va biznesga ta’siri haqida eksklyuziv ma’ruza o‘qidi. Innovatsion ishlanmalar va sun’iy intellekt istiqbollari, shuningdek, kelgusi yillarda mutaxassislarning yosh avlodini kutayotgan qiyinchiliklar va imkoniyatlarga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif kampus bo‘ylab ekskursiya bilan yakunlandi, unda professor Roksin universitetning zamonaviy o‘quv xonalari, laboratoriyalari va infratuzilmasi bilan tanishdi. U IUT’dagi yuqori darajadagi jihozlanishni yuqori baholab, bunday ta’lim va tadqiqot sharoitlari xalqaro standartlarga javob berishini va butun dunyo mutaxassislari tomonidan yuqori baholanishini ta’kidladi.

28 февраля Университет Инха в Ташкенте (IUT) принял у себя выдающегося гостя — профессора Йоана Роксина, одного из ведущих французских специалистов в области искусственного интеллекта, цифровых технологий и кибернетики. Профессор Роксин — доктор наук, преподаватель и исследователь с международным признанием, директор междисциплинарной лаборатории ELLIADD, а также эксперт по цифровым коммуникациям, e-learning, цифровому издательству и семантике контента.
В рамках своего визита профессор Роксин провел эксклюзивную лекцию для студентов IUT, рассказав о будущем искусственного интеллекта, его влиянии на образование, науку и бизнес. Особое внимание было уделено инновационным разработкам и перспективам AI, а также тому, какие вызовы и возможности ожидают молодое поколение специалистов в ближайшие годы.
Завершением визита стал кампус-тур по Университету Инха, в ходе которого профессор Роксин ознакомился с современными аудиториями, лабораториями и инфраструктурой. Он отметил высокий уровень оснащенности университета, подчеркнув, что такие условия обучения и научной работы соответствуют международным стандартам и высоко ценятся специалистами со всего мира.