Inha universiteti Janubiy Koreya oliy o‘quv yurtlari orasida 8-o‘rinni egalladi
Inha universiteti “Joongang Daily” nashri tomonidan chop etilgan Janubiy Koreya oliy o‘quv yurtlari reytingida 10-o‘rindan 8-o‘ringa ko‘tarildi. Reytingdan 189 ta universitet joy oldi.
“Joongang Daily” nashrining universitetlar reytingi Janubiy Koreyalik oliy o‘quv yurtlari uchun boshqa xalqaro reytinglardan muhimroqdir va ular ushbu reytingdagi natijalarini muntazam yaxshilab borishga intiladilar.
“Joongang Daily” nashrining universitetlar reytingini oxirgi 24 yil davomida har yili chop etib boradi. Reyting universitetlar faoliyatini tadqiqot, ta’lim, o‘quv yurti bitiruvchilarining ish bilan ta’minlash darajasi, fond faoliyati va boshqa ko‘rsatkichlar asosida baholaydi.
Yangi “Joongang Daily” reytingida Koreya Respublikasidagi Inha universiteti 182 ball bilan 8-o‘rinni egalladi. O‘tgan yili universitet 177 ball bilan 10-pog‘onada edi.
Ta’kidlash lozimki, Koreya Respublikasidagi Inha universiteti 2014 yildan beri ushbu reytingdagi natijasini yangilab kelmoqda. 2014 yilda “Joongang Daily” reytingida Koreya Respublikasidagi Inha universiteti 14-o‘rinda bo‘lsa, 2015 yilda ta’lim muassassasi 13-o‘ringa ko‘tarildi. O‘tgan yili esa universitet 10-pog‘onani egalladi.
Inha universiteti ko‘rsatkichlarning ko‘pida birinchi 10 talikda, yoki unga yaqin o‘rinlarda joylashdi. Misol uchun, oliy o‘quv yurti “Talabalarning o‘zlashtirishi” ko‘rsatkichi bo‘yicha 3-o‘rinni egalladi. “Xodimlarni ishga olish uchun tavsiya qilinadigan universitet” va “Maktabni bitirgach, o‘qish uchun eng yaxshi universitet” bo‘yicha ko‘rsatkichlarda 6-o‘rinni egalladi.
Eslatib o‘tamiz, Koreya Respublikasidagi Inha universiteti O‘zbekistonda ham o‘zining yuqori sifatli dasturlarini taklif etmoqda. 2014-yilda Toshkent shahridagi Inha universiteti ochildi.
Bugungi kunda Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT) yoshlarga «Kompyuter va dasturiy injiniring» va «Logistika» yo‘nalishlari bo‘yicha o‘quv dasturlarini taklif etmoqda.

Университет Инха занял 8 место среди вузов Южной Кореи
Университет Инха поднялся с 10 на 8 место в престижном рейтинге университетов Республики Корея по версии издания Joongang Daily среди 189 вузов Южной Кореи. Для вузов Кореи данный рейтинг считается наиболее важным, чем все другие международные рейтинги, поэтому корейские вузы делают упор именно на поднятии уровня на данном рейтинге.
Издание Joongang Daily ежегодно в течение 24 лет публикует рейтинг высших учебных заведений Республики Корея. Рейтинг создан на основе оценки деятельности вузов по таким критериям как исследования, образование, уровень найма студентов вуза, фонд, и т.д.
В новом рейтинге издания Joongang Daily Университет Инха в Республике Корея занял 8 место с 182 баллами. В прошлом году университет занимал 10 место с 177 баллами.
Отметим, что с 2014 года Университет Инха в Республике Корея ежегодно улучшает свой рейтинг. В 2014 году вуз находился на 14 месте в рейтинге университет издания Joongang Daily. Через год университет занимал 13 место и в прошлом году – 10 место.
В новом рейтинге по многим критериям Университет Инха вошел в лучшую десятку или расположился близко к первой десятке. В частности, вуз занял третье место по критерию «Успеваемость студентов», шестое место по критериям «Университет, рекомендованный для найма сотрудников по научному направлению» и «Лучший университет для обучения после школы».
Напомним, что Университет Инха в Республике Корея предлагает высококачественное высшее образование и в Узбекистане. В 2014 году в Ташкенте открыт Университет Инха в г. Ташкенте (IUT).
Сегодня IUT предлагает учебные программы по таким направлениям как «Компьютерный и программный инжиниринг» и «Логистика» для молодежи из Узбекистана.