"Sunʼiy intellekt texnologiyalarini qoʻllab-quvvatlash uchun maxsus rejim tashkil etish va uning faoliyatini yoʻlga qoʻyish tartibi toʻgʻrisidagi nizom" tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 29-noyabrdagi 717-son qarori bilan "Sunʼiy intellekt texnologiyalarini qoʻllab-quvvatlash uchun maxsus rejim tashkil etish va uning faoliyatini yoʻlga qoʻyish tartibi toʻgʻrisidagi nizom" tasdiqlandi. Nizomga muvofiq maxsus rejim IT-Parkning alohida boʻgʻini boʻlib, u yerda alohida huquqiy yengilliklar yaratiladi va yuridik shaxslar va ilmiy tashkilotlar tomonidan dasturiy mahsulotlar tajribadan oʻtkaziladi va amaliyotga joriy qilinadi. Talabgorlar maxsus rejim ishtirokchisiga aylanish uchun IT-Parkning maxsus veb-platformasi orqali ariza topshiradi. Arizalar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 5 ish kunida dastlabki texnik ekspertizadan oʻtkaziladi. Ekspert kengashi va Muvofiqlashtirish komissiyasi xulosalari asosida vazirlik talabgorlarni ishtirokchi sifatida roʻyxatga olish yoki roʻyxatga olishni rad etish toʻgʻrisida qaror qabul qiladi. Maxsus rejim ishtirokchisi boʻlish uchun talabgorlar IT-parkning maxsus veb-platformasi orqali ariza topshiradi.

Утверждено "Положение о порядке организации специального режима по поддержке технологий искусственного интеллекта и упорядочении его деятельности"
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 ноября 2021 года №ПКМ-717 было утверждено "Положение о порядке организации специального режима по поддержке технологий искусственного интеллекта и упорядочении его деятельности". В соответствии с Положением, специальный режим является отдельным звеном IT Park с упрощенным правовым полем, где будут проводиться опытные работы и внедрение программных продуктов со стороны юридических лиц и научных организаций. Для того, чтобы принять участие в специальном режиме, претенденты должны подать заявление через специальную веб-платформу IT Park. Заявления в течение пяти дней будут проходить предварительную техническую экспертизу со стороны Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций. В соответствии с заключениями Экспертного совета и Координационной комиссии будет приниматься постановление о регистрации претендентов в качестве участников или ее отмене. Чтобы стать участником специального режима, претендентам необходимо подать заявку через специальную веб-платформу IT Park.