"Toshkent shahrida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida" Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori imzolandi
Toshkent shahrida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining
Q A R O R I
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-yanvardagi Oliy Majlisga Murojaatnomasi va 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini va hayot sifatining barqaror yaxshilanishini taʼminlash hamda tadbirkorlik faoliyatini yuritish va “raqamli iqtisodiyot”ni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Toshkent shahar hokimligining “Raqamli Toshkent” kompleks dasturini (keyingi oʻrinlarda – Dastur) amalga oshirish boʻyicha taklifiga rozilik berilsin.
2. Quyidagilarni nazarda tutuvchi “Raqamli Toshkent” kompleks dasturi:
2020-2021 yillarda joriy etiladigan axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar roʻyxati 1-ilovaga muvofiq;
“Raqamli Toshkent” kompleks dasturini amalga oshirish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi 2-ilovaga muvofiq;
2020-yilda telekommunikatsiya infratuzilmasini kengaytirish boʻyicha loyihalar roʻyxati 3-ilovaga muvofiq;
2021-2023 yillarda istiqbolli axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar roʻyxati 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Dasturning asosiy vazifasi etib shahar xizmatlarini boshqarish, ijtimoiy soha obyektlari, ishlab chiqarish, yoʻl transport va kommunal infratuzilmaning integratsiyalashgan axborot muhitini yaratish va keyinchalik muvaffaqiyatli tajribani respublikaning boshqa hududlarida tatbiq etish belgilansin.
3. Dasturga asosan 2020-yilda quyidagilar amalga oshirilishi maʼlumot uchun qabul qilinsin:
1-mayga qadar avia, temir yoʻl va boshqa transport xizmatlariga elektron chiptalarni onlayn sotib olish yagona axborot tizimini joriy etish;
1-sentyabrga qadar barcha umumtaʼlim maktablarida jurnal va oʻquvchilarning kundaliklarini qogʻoz shaklida yuritishni bekor qilish hamda ularni elektron tarzda yuritishga moʻljallangan yagona axborot tizimini ishga tushirish;
1-noyabrga qadar kommunal xizmatlar (tabiiy gaz, elektr energiyasi, ichimlik suv va issiq suv) boʻyicha toʻlovlarni onlayn toʻlash hamda kommunal xizmat koʻrsatuvchi tashkilotlar bilan elektron hamkorlikni taʼminlovchi “Mening uyim” yagona axborot tizimini joriy etish;
1-dekabrga qadar “Yagona elektron tibbiy karta” axborot tizimini joriy etish va “Elektron poliklinika” axborot tizimiga 62 ta oilaviy poliklinikani ulash.
4. Quyidagilar:
a) Toshkent shahar hokimligi taʼsischiligida masʼuliyati cheklangan jamiyati shaklida Raqamli rivojlanish departamenti (keyingi oʻrinlarda – Departament) tashkil etilsin va quyidagilar uning asosiy vazifalari etib belgilansin:
shaharning geografik axborot-tahlil tizimini yaratish;
davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlarini, maʼlumotlar bazalarini va boshqa axborot manbalarini yagona dasturiy platforma orqali Toshkent shahar hokimligining axborot tizimlari bilan integratsiyasini taʼminlash;
Dasturning oʻz vaqtida va sifatli bajarilishi, Toshkent shahar hokimligi axborot tizimlarida maʼlumotlarning himoyasi va saqlanishini taʼminlash boʻyicha samarali ishlarni tashkil etish;
axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlarni tijoratlashtirish, xalqaro moliya institutlari va xorijiy tashkilotlarning kreditlari va grantlari, shuningdek, qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalarni jalb qilish;
b) Departament tuzilmasida tarmoq Loyiha ofislari (keyingi oʻrinlarda – Loyiha ofislari) tashkil etilsin va ularning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
Dastur doirasida amalga oshirilayotgan loyihalarning konsepsiyalari, loyiha va texnik hujjatlarini ishlab chiqish, tegishli yoʻnalishlardagi axborot tizimlari, maʼlumotlar bazalari va dasturiy mahsulotlarga xizmat koʻrsatish;
shahar xizmatlarining raqamli maʼlumotlarini birxillashtirish va ularning Dasturga integratsiyalashuvi, davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlarida yagona identifikator va tasniflagichlarni joriy qilish hamda ulardan foydalanish;
v) Departament huzurida “Raqamli poytaxt” axborot-tahlil markazi (keyingi oʻrinlarda – Markaz) tashkil etilsin va quyidagilar uning asosiy vazifalari etib belgilansin:
shahar xizmatlarida axborot tizimlarining idoralararo elektron hamkorligi natijasida olingan maʼlumotlarni tahlil qilish va qayta ishlash;
shahar atrof-muhitini rivojlantirishda tizimli muammolarni aniqlash, shahar xizmatlari samaradorligini oshirish va umuman, shahar muhitini yaxshilash boʻyicha takliflarni ishlab chiqish.
Toshkent shahar hokimligi bir oy muddatda Departament faoliyatini tashkil etsin, uni malakali mutaxassislar bilan toʻldirsin.
5. Belgilansinki, Departament xodimlariga davlat boshqaruvi organlarining xodimlariga belgilangan ish haqi miqdori hamda qonunchilikda belgilangan qoʻshimcha va ustamalar qoʻllaniladi.
Toshkent shahar hokimiga Departamentga mutaxassislarni bir yillik mehnat shartnomalari asosida ish haqini mustaqil belgilagan holda hamda loyihalarni amalga oshirish uchun tanlov (tender) savdolarini oʻtkazmasdan, toʻgʻridan-toʻgʻri shartnoma tuzish orqali mustaqil konsalting tashkilotlarini jalb qilish huquqi berilsin.
Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablagʻlari Departamentning joriy xarajatlarini moliyalashtirish manbai etib belgilansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Toshkent shahar hokimligi Departamentning joriy xarajatlarini moliyalashtirishni 2020-yilda Toshkent shahar mahalliy byudjetining qoʻshimcha manbalari hisobidan, 2021-yildan boshlab Toshkent shahar mahalliy byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini taʼminlasin.
6. Joriy yilning 1-aprelidan boshlab quyidagi yigʻimlar va jarimalar Toshkent shahar mahalliy byudjetiga oʻtkazilsin:
a) toʻliq miqdorda:
Toshkent shahrida tashqi reklama obyektlarida (konstruksiyalarida) tashqi reklamani joylashtirish (tarqatish) huquqi uchun oylik yigʻim, tashqi reklama obyektlari uchun reklama joylari pasportlarini berishdan tushadigan mablagʻlar hamda tashqi reklama obyektlarini qurish huquqi uchun elektron auksion yakunlari boʻyicha toʻlangan mablagʻlar (auksion savdolarini oʻtkazganlik uchun savdo tashkilotchisiga toʻlanadigan mablagʻ chegirib qolingan holda);
Toshkent shahrida tashkil etilgan yoʻl chetida pullik vaqtincha avtomobil toʻxtab turish joylarida toʻxtab turish qoidalarini buzilganligi uchun jarimalar;
b) Toshkent shahrida maxsus avtomatlashtirilgan foto va videofiksatsiya texnika vositalari qayd etgan yoʻl harakati qoidalari buzilganligi uchun jarimalarning 80 foizi, qolgan 20 foizi esa – Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasining byudjetdan tashqari rivojlantirish jamgʻarmasiga.
7. Toshkent shahar hokimligining Ijro apparati tuzilmasiga axborot texnologiyalarini joriy etish boʻyicha hokim oʻrinbosari – Departament rahbari lavozimi kiritilsin.
Belgilansinki, vazirliklar va boshqa davlat organlari rahbarlarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish uchun masʼul boʻlgan oʻrinbosarlari Departament va Loyiha ofislari bilan samarali hamkorlik qilish uchun shaxsan javobgardir.
8. Belgilab qoʻyilsinki, Dastur doirasida:
Loyihaoldi oʻrganishlar, loyihani amalga oshirish boʻyicha konsepsiya va texnik topshiriqlarni ishlab chiqish Loyiha ofislari tomonidan amalga oshiriladi;
Loyiha-texnik hujjatlarining ekspertizasi faqat Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va “Kiberxavfsizlik markazi” DUK tomonidan oʻtkaziladi;
Axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar ishlab chiquvchilarni va integratorlarni jalb qilish, ular bilan shartnomalar tuzish Departament tomonidan tanlov orqali amalga oshiriladi;
Departament axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar ishlab chiquvchilar va integratorlar bilan 1 milliard soʻmgacha boʻlgan miqdorda loyihalar boʻyicha Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnoparki rezidentlari oʻrtasida tanlov oʻtkazish yoʻli bilan shartnoma imzolash huquqiga ega.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
noyob identifikatorlar, kataloglar va tasniflagichlardan foydalanilishi boʻyicha davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari va maʼlumotlar bazalarini toʻliq xatlovdan oʻtkazilishini;
idoralararo elektron hamkorlikning yagona texnologik talablari, standartlari va shakllarini, shuningdek, Dasturni amalga oshirish doirasida tasniflagich va maʼlumotnomalar roʻyxati tasdiqlanishini;
amaldagi maʼlumotlar bazalari va dasturiy mahsulotlarning boshqa axborot tizimlari bilan oʻzaro integratsiyasini amalga oshirish maqsadida davlat organlari va tashkilotlarini integratsiya qilish choralari ishlab chiqilishini;
Departament va Markazga Toshkent shahrining “Xavfsiz shahar” integratsiyalashgan tizimiga kirish huquqi berilishini taʼminlasin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Toshkent shahar hokimligi bilan hamkorlikda bir oy muddatda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti negizida davlat organlari va tashkilotlarining masʼul xodimlari – Dastur ijrochilarining raqamli texnologiyalar va dasturiy mahsulotlardan samarali foydalanish koʻnikmalarini bosqichma-bosqich oshirish dasturini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
11. “Oʻzstandart” agentligi Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda 2020-yil 1-avgustga qadar apparat-dasturiy komplekslarni yaratish boʻyicha mavjud davlat standartlari va texnik talablarini qayta koʻrib chiqsin.
12. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga koʻra:
a) 2020-yil 1-sentyabrdan axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqishda davlat organlari va tashkilotlari quyidagilarga majburdirlar:
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tasdiqlangan yagona texnologik yechimlar, tasniflagichlar va standartlardan foydalanish;
dasturiy mahsulotlarni joriy etishda asosan litsenziyalash cheklovlaridan xoli yagona ochiq formatdagi elektron hujjatlardan foydalanishni taʼminlash;
tasdiqlangan tegishli milliy standartlar va texnik talablarga muvofiq apparat-dasturiy tizimlarni oʻrnatish;
b) 2020-yil 1-maydan davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari va resurslarida axborotni shakllantirish, saqlash va qayta ishlash faqat quyidagi noyob identifikatorlardan foydalangan holda amalga oshiriladi:
jismoniy shaxslar – jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JSHSHIR);
yuridik shaxslar – soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (STIR);
koʻchmas mulk – kadastr raqami;
manzillar – geografik kod;
transport vositalari – transport vositasining identifikatsiya raqami.
Alohida hollarda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tegishli yoʻnalishlarda maxsus oʻziga xos identifikatorlar belgilanishi mumkin.
13. Toshkent shahar hokimligi, Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 2020-yil 1-mayga qadar shahar infratuzilmasining holati, davlat xizmatlarining sifati va aholini qiziqtirgan boshqa masalalar yuzasidan jamoatchilik nazoratini tashkil etish uchun “Xalq nazorati” portali va mobil ilovasini ishga tushirsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi Oʻzbekiston Milliy geografik axborot tizimi faoliyati doirasida Toshkent shahar hokimligiga zarur kartografiya materiallarini begʻaraz taqdim etsin, shuningdek, koʻchmas mulk obyektlari manzillarining yagona reyestriga kirish, koʻchmas mulk obyektlariga geografik joylashishni hisobga olgan holda obyektning fazoviy maʼlumotlarini taqdim etsin.
15. Toshkent shahar hokimligining Raqamli Toshkent vaziyatlar markazini Toshkent shahri, Shayxontohur tumani, I.Karimov koʻchasi, 51-binoda joylashgan Toshkent shahar hokimligi hududida qurish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Toshkent shahar hokimligi vaziyatlar markazining qurilishini moliyalashtirish uchun Toshkent shahar mahalliy byudjeti qoʻshimcha daromadlari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan zarur mablagʻlarni ajratsin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bir oy muddatda “Oʻzbektelekom” AK Axborotni qayta ishlash markazining texnologik maydonchasida Dastur loyihalarini joylashtirish uchun zarur server imkoniyatlarini belgilangan tartibda ajratishni taʼminlasin.
17. Toshkent shahar hokimligi bir oy muddatda:
kompleks dastur loyihalari amalga oshirilishining jamoatchilik nazoratini tashkil etish, loyihalarning holati, ishtirokchilari, moliyalashtirish va zarur uskunalarni yetkazib beruvchilari toʻgʻrisida toʻliq maʼlumot berish uchun ochiq axborot portalini ishga tushirsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan hamkorlikda ushbu qarordan kelib chiqqan holda, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Dastur doirasida davlat organlari va tashkilotlarining oʻzaro munosabatlarini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini, shuningdek, qonun hujjatlariga kiritiladigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar boʻyicha takliflar kiritsin.
18. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston milliy teleradiokompaniyasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Toshkent shahar hokimligi bilan hamkorlikda kompleks dasturning amalga oshirilishini ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini taʼminlasinlar.
19. Ushbu qarorning oʻz vaqtida va sifatli bajarilishini nazorat qilish uchun quyidagi mexanizm joriy etilsin:
Departament – har haftada nazarda tutilgan loyihalar va tadbirlarning bajarilishini nazorat qiladi, ularni amalga oshirishda kechikish sabablarini aniqlaydi va ularni bartaraf etish boʻyicha tegishli takliflarni ishlab chiqadi;
Oʻzbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri va Toshkent shahar hokimi – har oyda Dasturning bajarilishini tanqidiy koʻrib chiqib, Vazirlar Mahkamasiga tegishli takliflar kiritadi;
Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri – har oyda kamida bir marta tegishli davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining Dastur bajarilishi toʻgʻrisidagi axborotini eshitadi va uning oʻz vaqtida hamda toʻliq bajarilishini taʼminlash choralarini koʻradi.

Утверждено Постановление Президента Республики Узбекистан "О мерах по широкому внедрению цифровых технологий в городе Ташкенте"
Постановление
Президента Республики Узбекистан
О мерах по широкому внедрению цифровых технологий в городе Ташкенте
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису от 24 января 2020 года и Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики», стабильного улучшения качества жизни, а также создания благоприятных условий для ведения предпринимательской деятельности и развития «цифровой экономики»:
1. Согласиться с предложением Кабинета Министров Республики Узбекистан, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и хокимията города Ташкента о реализации комплексной программы «Цифровой Ташкент» (далее – Программа).
2. Утвердить комплексную программу «Цифровой Ташкент», предусматривающую:
Перечень информационных систем и программных продуктов, внедряемых в 2020–2021 годах, согласно приложению № 1;
План мер по реализации комплексной программы «Цифровой Ташкент» согласно приложению № 2;
Перечень проектов по расширению телекоммуникационной инфраструктуры в 2020 году согласно приложению № 3;
Перечень перспективных информационных систем и программных продуктов на 2021–2023 годы согласно приложению № 4.
Установить, что основной задачей Программы является управление городскими службами, создание интегрированной информационной среды объектов социальной сферы, производственной, дорожно-транспортной и коммунальной инфраструктуры с последующим распространением успешного опыта на другие регионы республики.
3. Принять к сведению, что в соответствии с Программой в 2020 году:
в срок до 1 мая внедряется Единая информационная система онлайн-приобретения электронных билетов на авиационные, железнодорожные и другие транспортные услуги;
в срок до 1 сентября запускается Единая информационная система, предназначенная для ведения журналов и дневников учащихся в электронной форме с отменой их бумажной формы во всех общеобразовательных школах;
в срок до 1 ноября внедряется Единая информационная система «Менинг уйим», обеспечивающая онлайн-оплату коммунальных услуг (природный газ, электрическая энергия, питьевая и горячая вода) и электронное взаимодействие с организациями, оказывающими коммунальные услуги;
в срок до 1 декабря внедряется информационная система «Ягона электрон тиббий карта»62 семейные поликлиники подключаются к информационной системе «Электрон поликлиника».
4. Образовать:
а) Департамент цифрового развития (далее – Департамент) в форме общества с ограниченной ответственностью, учредителем которого является хокимият города Ташкента, определив его основными задачами:
создание географической информационно-аналитической системы города;
обеспечение интеграции информационных систем, баз данных, иных источников информации государственных органов и организаций с информационными системами хокимията города Ташкента посредством единой информационной платформы;
организацию эффективной деятельности по своевременной и качественной реализации Программы, обеспечению защиты и сохранности данных в информационных системах хокимията города Ташкента;
коммерциализацию информационных систем и программных продуктов, привлечение кредитов и грантов международных финансовых институтов и зарубежных организаций и иных источников, не запрещенных законодательством;
б) отраслевые Проектные офисы (далее – Проектные офисы) в структуре Департамента, определив их основными задачами:
разработку концепцийпроектной и технической документации проектов, реализуемых в рамках Программы, оказание услуг информационным системам, базам данных и программным продуктам соответствующих направлений;
унификацию цифровых данных городских служб, а также их интеграцию в Программу, внедрение и использование единых идентификаторов и классификаторов в информационных системах и программных продуктах государственных органов и организаций;
в) Информационно-аналитический центр «Ракамли пойтахт» (далее – Центр) при Департаменте, определив его основными задачами:
проведение анализа и обработки информации, полученной в результате межведомственного электронного взаимодействия информационных систем городских служб;
выявление системных проблем в развитии городской среды, разработку предложений по повышению эффективности работы городских служб, в том числе улучшению городской среды в целом.
Хокимияту города Ташкента в месячный срок организовать деятельность Департамента, укомплектовать его квалифицированными специалистами.
5. Определить, что на сотрудников Департамента распространяются размеры оплаты труда, установленные для работников органов государственного управления, а также доплаты и надбавки, установленные законодательством.
Предоставить хокиму города Ташкента право привлекать в Департамент специалистов на основе трудовых договоров, заключаемых на один год с самостоятельным установлением оплаты труда, а также независимые консалтинговые организации для реализации проектов путем заключения прямых договоров без проведения конкурсных (тендерных) торгов.
Установить, что источником финансирования текущих расходов Департамента являются средства местного бюджета города Ташкента.
Министерству финансов Республики Узбекистан и хокимияту города Ташкента обеспечить финансирование текущих расходов Департамента в 2020 году за счет дополнительных источников местного бюджета города Ташкента, начиная с 2021 года предусматривать в параметрах местного бюджета города Ташкента.
6. Начиная с 1 апреля текущего года перечислять в местный бюджет города Ташкента следующие сборы и штрафы:
а) в полном объеме:
ежемесячные сборы за право размещения (распространения) внешней рекламы на объектах (конструкциях) наружной рекламы в городе Ташкенте, средства, поступающие от выдачи паспортов рекламных мест для объектов внешней рекламы, а также средства, выплачиваемые по итогам электронного аукциона на право строительства объектов наружной рекламы (за вычетом суммы, выплачиваемой организатору за проведение аукционных торгов);
штрафы за нарушение правил остановки в придорожных платных местах временной остановки автотранспорта, организованных в городе Ташкенте;
б) 80 процентов от штрафов за нарушение правил дорожного движения, зафиксированных специальными автоматизированными техническими средствами фото- и видеофиксации в городе Ташкенте, остальные 20 процентов – во внебюджетный Фонд развития Главного управления внутренних дел города Ташкента.
7. Ввести в структуру Исполнительного аппарата хокимията города Ташкента должность заместителя хокима по вопросам внедрения информационных технологий – руководителя Департамента.
Установить, что заместители руководителей министерств и других государственных органов, ответственных за развитие информационно-коммуникационных технологий, несут персональную ответственность за эффективное взаимодействие с Департаментом и Проектными офисами.
8. Установить, что в рамках Программы:
предпроектные изучения, разработка концепций и технических заданий по реализации проектов проводятся Проектными офисами;
экспертиза проектно-технических документов проводится исключительно Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ГУП «Киберхавфсизлик маркази»;
привлечение и заключение договоров с разработчиками и интеграторами информационных систем и программных продуктов осуществляется Департаментом путем проведения конкурсов;
Департамент вправе заключать договоры с разработчиками и интеграторами информационных систем и программных продуктов по проектам в размере до 1 миллиарда сумов путем проведения конкурса среди резидентов Технопарка программных продуктов и информационных технологий.
9. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с министерствами и ведомствами в двухмесячный срок обеспечить:
проведение полной инвентаризации использования уникальных идентификаторов, каталогов и классификаторов в информационных системах и базах данных государственных органов и организаций;
утверждение единых технологических требований, стандартов и форм межведомственного электронного взаимодействия, а также классификатора и перечня справочников в рамках реализации Программы;
разработку мер по интеграции государственных органов и организаций с целью осуществления взаимной интеграции действующих баз данных и программных продуктов с другими информационными системами;
предоставление Департаменту и Центру права доступа в интегрированную систему города Ташкента «Хавфсиз шахар».
10. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с хокимиятом города Ташкента в месячный срок разработать и утвердить Программу поэтапного повышения навыков ответственных работников государственных органов и организаций – исполнителей Программы по эффективному использованию цифровых технологий и программных продуктов на базе Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
11. Агентству «Узстандарт» совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в срок до 1 августа 2020 года пересмотреть действующие государственные стандарты и технические требования по созданию аппаратно-программных комплексов.
12. Установить порядок, в соответствии с которым:
а) с 1 сентября 2020 года при разработке информационных систем и программных продуктов государственные органы и организации обязаны:
использовать единые технологические решения, классификаторы и стандарты, утвержденные Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан;
обеспечить использование преимущественно электронных документов единого открытого формата, свободных от лицензионных ограничений при внедрении программных продуктов;
установить аппаратно-программные системы по утвержденным соответствующим национальным стандартам и техническим требованиям;
б) с 1 мая 2020 года формирование, хранение и обработка информации в информационных системах и ресурсах государственных органов и организаций осуществляется исключительно с использованием следующих уникальных идентификаторов:
физических лиц – персонального идентификационного номера физического лица (ПИНФЛ);
юридических лиц – идентификационного номера налогоплательщика (ИНН);
недвижимости – кадастрового номера;
адресов – географического кода;
транспортных средств – идентификационного номера транспортного средства.
В исключительных случаях Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в соответствующих направлениях могут устанавливаться специальные уникальные идентификаторы.
13. Хокимияту города Ташкента, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в срок до 1 мая 2020 года запустить портал и мобильное приложение «Халк назорати» для организации общественного контроля за состоянием городской инфраструктуры, качеством государственных услуг и другими вопросами, интересующими население.
14. Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру предоставить хокимияту города Ташкента на безвозмездной основе необходимые картографические материалы в рамках деятельности Национальной географической информационной системы Республики Узбекистан, доступ к Единому реестру адресов объектов недвижимости, а также пространственную информацию об объектах недвижимости с учетом их географического расположения.
15. Согласиться с предложением хокимията города Ташкента о строительстве Ситуационного центра «Ракамли Тошкент» на территории хокимията города Ташкента по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Ислама Каримова, 51.
Хокимияту города Ташкента выделить необходимые средства на финансирование строительства Ситуационного центра за счет дополнительных доходов местного бюджета города Ташкента и иных источников, не запрещенных законодательством.
16. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить в установленном порядке предоставление необходимого доступа к серверам для размещения проектов Программы на технологической площадке Центра обработки данных АК «Узбектелеком».
17. Хокимияту города Ташкента в месячный срок:
запустить Открытый информационный портал для организации общественного контроля за реализацией проектов комплексной программы, предоставления полной информации о состоянии, участниках и финансировании проектов, а также поставщиках необходимого оборудования;
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект нормативно-правового акта, регулирующего взаимоотношения государственных органов и организаций в рамках Программы, а также предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и хокимиятом города Ташкента обеспечить широкое освещение реализации комплексной программы в средствах массовой информации.
19. Установить следующий механизм осуществления контроля за своевременным и качественным исполнением настоящего постановления:
Департамент – еженедельно контролирует реализацию предусмотренных проектов и мероприятий, выявляет причины отставаний, разрабатывает соответствующие предложения по их устранению;
министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и хоким города Ташкента – ежемесячно проводят критическое изучение хода реализации Программы, вносят в Кабинет Министров соответствующие предложения;
Премьер-министр Республики Узбекистан – не менее одного раза в месяц заслушивает информацию руководителей соответствующих государственных органов и организаций о реализации Программы, принимает меры по обеспечению ее своевременной и полноценной реализации.