O‘zbekiston-Qozog‘iston o‘rtasida raqamli hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Bugun, 5-fevral kuni Olmaota shahrida (Qozog‘iston) “Digital Almaty 2021” xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi. Unda Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqi mamlakatlarning hukumatlari rahbarlari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari masalalari bo‘yicha vazirlar va ma’sul shaxslar hamda yirik Internet loyiha va korxonalarning rahbarlari ishtirok etishdi.
“Digital Almaty” forum doirasida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiylari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O. Pekos va Q‘ozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiya va aerokosmik sanoat masalalari bo‘yicha vazirining birinchi o‘rinbosari A.Akhmetjanov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv doirasida elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohalarida o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasida AKT sohasida samarali hamkorlikni yangi pog‘onaga ko‘tarish uchun salohiyat yetarli mavjudligini ta’kidlab, sherikchilik aloqalarni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha qiziqish bildirishdi.

Узбекистан и Казахстан: определены перспективы цифрового сотрудничества
Сегодня, 5 февраля текущего года в городе Алматы (Казахстан) прошел форум «Digital Almaty 2021», в котором приняли участие руководители правительств стран ЕАЭС, министры и ответственные лица в сфере развития информационно-коммуникационных технологий в рамках государств – стран-участниц, а также руководители крупных интернет-проектов и предприятий.
На площадке форума «Digital Almaty» состоялась встреча первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О. Пекось с первым вице-министром Цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан А.Ахметжановым. В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества в сфере электронного правительства и цифровой экономики.
Как отметили стороны, между странами имеется большой потенциал для взаимовыгодного сотрудничества в сфере ИКТ, и была выражена взаимная заинтересованность в дальнейшем углублении партнерских отношений.