O‘zbekiston va Singapur oʻrtasida startaplarni qo‘llab-quvvatlash yoʻnalishidagi hamkorlik muhokama qilindi
IT Park direktori Farhod Ibragimov boshchiligidagi IT Park vakillari Singapur hukumati Savdo va sanoat vazirligi huzuridagi “Enterprise SG” davlat tashkiloti ofisiga tashrif buyurdi. Ushbu tashkilot 2018-yildan buyon kichik va o‘rta korxonalar rivojini qo‘llab-quvvatlash, imkoniyatlar yaratish va innovatsiyalarni rag‘batlantirish uchun mas’uldir. Tashrifdan ko‘zlangan maqsad – tashkilot faoliyati bilan yaqindan tanishish va kompaniyalar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishdan iborat. Uchrashuvda IT Park vakillari xorijlik hamkasblariga hukumat tomonidan mamlakatni mintaqaviy IT-xabga aylantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida so‘zlab berdi. O‘z navbatida, “Enterprise SG” vakillari mehmonlarga o‘zlarining asosiy vazifalari va istiqbollari haqida so‘zlab berdi. Xususan, “Enterprise SG” rahbariyati mahalliy startaplarda o‘zbekistonlik IT-mutaxassislarni ishga olishdan manfaatdorligini bildirdi. IT Park rahbariyati uchrashuv davomida O‘zbekistonda xorijiy kompaniyalar uchun alohida biznes sharoitlari va maxsus imtiyozlar mavjudligini, shuningdek, Singapur startaplarini Markaziy Osiyo bozoriga kirishda qo‘llab-quvvatlovchi davlatga aylanishi mumkinligini ta'kidlashdi. O‘zbekiston uchun ham filiallar ochilishi ish o‘rinlari sonining ko‘payishi, xorijlik hamkasblar bilan tajriba almashish kabi qator afzalliklarga ega. Muhokama, shuningdek, IT va startap ekotizimini rivojlantirish bilan bogʻliq tomonlarni qiziqtirgan boshqa yoʻnalishlar, jumladan, Singapur startap ekotizimini rivojlantirishga qaratilgan “Startup SG” (“Enterprise SG” boʻlimi) tomonidan tashkil etilgan tadbirlarda startaplarning ishtirokini ham oʻz ichiga oldi. Uchrashuv yakunlari bo‘yicha “Enterprise SG” 2023-yil mart oyida mamlakat IT sanoati bilan tanishish, IT-kompaniyalar imkoniyatlarini o‘rganish va ma’lum loyihalarni ishga tushirishni muhokama qilish uchun O‘zbekistonga taklif qilindi. Ma’lumot uchun: “Enterprise SG” – Singapur hukumati Savdo va sanoat vazirligi qoshidagi davlat tashkiloti. U 2018-yil 1-aprelda Singapurning kichik va oʻrta biznesni rivojlantirish, imkoniyatlar yaratish, innovatsiyalar, transformatsiya va xalqaro koʻlamda rivojlanishni qoʻllab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgan. “Enterprise SG” ham Singapurning startap markazi sifatida o‘sishini qo‘llab-quvvatlamoqda. “Enterprise SG” tashabbuslari orasida startap ekotizimini rivojlantirishning asosiy omili bo‘lgan “Startup SG” dasturi ham mavjud. Dastur startaplarga mahsulot yaratish va rivojlantirish imkoniyatini beradi va loyihalarning xalqaro bozorlarga chiqishiga yordam beradi. Bugungi kunga kelib, “Startup SG” portfelida 4000 dan ortiq muvaffaqiyatli loyihalar, jumladan, 28 ta unicorn startaplari, 228 ta inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari hamda venchur kapital fondlari, farishtalar va xususiy sarmoyadorlarni oʻz ichiga olgan 500 dan ortiq investorlarga ega.

Узбекистан и Сингапур обсудили сотрудничество в сфере поддержки стартапов
Делегация IT Park Uzbekistan во главе с директором Фарходом Ибрагимовым посетила офис Enterprise SG, правительственной организации при Министерстве торговли и промышленности правительства Сингапура, которая с 2018 года отвечает за поддержку развития малых и средних предприятий, создание возможностей и развитие инноваций.
Целью визита стало ознакомление с деятельностью организации и установление партнёрских отношений между компаниями. В рамках встречи представители IT Park рассказали иностранным коллегам про предпринимаемые меры правительством для трансформации страны как регионального IT-хаба.
В свою очередь, представители Enterprise SG рассказали про свои ключевые задачи и видение. Так, руководство Enterprise SG выразило заинтересованность в найме узбекских IT-специалистов в локальные стартапы.
Со стороны IT Park заверили, что Узбекистан может стать для Сингапура страной с особыми условиями ведения бизнеса для иностранных компаний и особыми льготами, а также поддерживать стартапы из Сингапура в выходе на рынок Центральной Азии. Для Узбекистана открытие филиалов также будет иметь ряд преимуществ, среди которых увеличение числа рабочих мест и обмен опытом с зарубежными коллегами.
Обсуждение также включало в себя другие области взаимного интереса, связанные с развитием IT и стартап-экосистемы, в том числе участие стартапов на мероприятиях, организованных Startup SG — подразделением Enterprise SG, занимающейся развитием стартап-экосистемы Сингапура.
По итогам встречи, Enterprise SG была приглашена в марте 2023 года в Узбекистан с целью ознакомления с IT-индустрией страны, изучения возможностей для IT-компаний и обсуждения запуска некоторых проектов.
Для справки: Enterprise SG — правительственная организация при Министерстве торговли и промышленности правительства Сингапура. Она была создана 1 апреля 2018 года для поддержки развития малых и средних предприятий Сингапура, создания возможностей, развития инноваций, трансформации и интернационализации.
Enterprise SG также поддерживает рост Сингапура как стартап хаба. Среди инициатив Enterprise SG значится программа Startup SG, которая является ключевым фактором развития стартап-экосистемы. Программа предоставляет стартапам возможность создавать и развивать продукт и способствует выходу проектов на международные рынки. На сегодняшний день в портфеле Startup SG более 4000 успешных проектов, в том числе 28 стартапов-единорогов, 228 программ инкубации и акселерации, а также более 500 инвесторов, включая венчурные фонды, ангел и частных инвесторов.