Xitoyning Shanxay shahrida Butunjahon sun’iy intellekt konferensiyasi (WAIC) bo‘lib o‘tdi.
Konferensiya doirasida, bugun, 16-iyul kuni “Sun’iy intellekt sohasida hamkorlik bo‘yicha Butunjahon tashkilotini (WAICO) tashkil etish to‘g‘risidagi Bitim”ni imzolash marosimi boʻlib oʻtdi. Unda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, tashkilotning ta’sischi davlatlari tashqi ishlar vazirlari va rasmiy delegatsiyalari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Imzolash marosimida O‘zbekiston nomidan Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov qatnashdi.
Mazkur tashkilot sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ilg‘or texnologiyalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish hamda sun’iy intellektdan xavfsiz va mas’uliyatli foydalanishga oid umumiy yondashuvlarni shakllantirishni maqsad qilgan.
O‘zbekiston ham ushbu tashabbusga qo‘shilib, WAICO’ning hamta’sischilaridan biriga aylandi.
Bu mamlakatning sun’iy intellekt sohasidagi xalqaro hamkorligini yanada kengaytirish, global AI ekotizimidagi ishtirokini mustahkamlash hamda ilg‘or tajriba va texnologiyalarni jalb etish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

В китайском городе Шанхай состоялась Всемирная конференция по искусственному интеллекту (WAIC).
В рамках конференции 16 июля прошла церемония подписания Соглашения об учреждении Всемирной организации по сотрудничеству в сфере искусственного интеллекта (WAICO). В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, министры иностранных дел и официальные делегации государств-учредителей организации, а также представители международных организаций и дипломатического корпуса.
От имени Республики Узбекистан в церемонии подписания принял участие министр цифровых технологий Шерзод Шерматов.
Основной целью новой организации является развитие международного сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, расширение обмена передовыми технологиями, а также формирование единых подходов к безопасному и ответственному использованию искусственного интеллекта.
Присоединившись к данной инициативе, Узбекистан стал одним из государств-соучредителей WAICO.
Это открывает новые возможности для расширения международного сотрудничества страны в области искусственного интеллекта, укрепления ее участия в глобальной AI-экосистеме, а также привлечения передовых технологий, компетенций и лучших мировых практик.