O‘zbekiston BMTning keng polosali mobil internet xizmatlari narxi bo‘yicha ikki foizlik foydalanish ko‘rsatkichlarini bajargan davlatlar qatoriga kirdi
BMT Xalqaro elektr aloqa ittifoqining 2021-yilgi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston keng polosali mobil internet narxlari bo‘yicha BMTning 2 foizlik ko‘rsatkichini bajargan 4 davlat qatoridan joy oldi.  Bu haqda Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli “O‘zbekistonda inklyuziv raqamlashtirish va biznes jarayonlarini autsorsing qilish (BPO)” mavzusida tashkil etilgan xalqaro davra suhbatida so‘zlagan nutqida aytdi. “O‘zbekiston o‘tgan yilda keng polosali internet narxlari bo‘yicha BMTning 2 foizlik foydalanish ko‘rsatkichini bajargan holda 4 ta yangi ishtirokchi (mamlakat) qatoridan joy olganini mamnuniyat bilan qayd etaman– dedi Marko Mantovanelli. O‘zbekiston hukumati raqamli transformatsiyani o‘zining strategik kun tartibiga qo‘yib kelmoqda. O‘zbekiston iqtisodiy o‘sishi va yangi ish o‘rinlarini yaratishda raqamli rivojlanishning muhim ahamiyatga ega.  Bugungi kunda  raqamli transformatsiyani o‘zining strategik kun tartibiga yuqori darajaga qo‘yildi. Ko‘plab dasturlar, jumladan, “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va kelgusi besh yilga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonni rivojlantirish strategiyasida raqamlashtirishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Shuningdek, mamlakatda 600 mingga yaqin yangi ish izlovchilar 200 mingdan kam bo‘lmagan ish o‘rinlari uchun raqobatlashganini, bugunni kunda Hukumat yoshlar uchun munosib ish o‘rinlarini yaratayotgani, raqamli koʻnikmalarni mustahkamlash, IT va biznes jarayonlari autsorsingi (BPO) xizmatlarini koʻpaytirish, Oʻzbekistonda, ayniqsa, hududlarda yuqori darajadagi masofaviy ish oʻrinlarini yaratish boʻyicha yangi ustuvorliklarga erishmoqda.

Узбекистан вошел в число стран, выполнивших показатели двухпроцентной доступности ООН по стоимости услуг широкополосного мобильного интернета
В соответствии с отчетом ООН Международного союза электросвязи за 2021-й год, Узбекистан вошел в число четырех стран, выполнивших показатели ООН по двухпроцентной доступности цен за услуги широкополосной мобильного интернет-связи. Об этом сообщил постоянный представитель Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли в своем выступлении на международном круглом столе на тему «Инклюзивная цифровизация и аутсорсинг бизнес-процессов (BPO) в Узбекистане». - Несмотря на повышение цен за пользование интернет-услугами по всему миру в 2021 году, Узбекистан в прошлом году выполнил двухпроцентные показатели ООН по доступности интернет-услуг и занял место среди четырех новых участников (стран). Осуществленные в Узбекистане реформы за последние пять лет заслуживают внимания, - отметил Марко Мантованелли. По его словам, правительство Узбекистана поставило в качестве стратегической повестки поставило задачу цифровой трансформации. - Признавая важную роль цифрового развития для экономического роста Узбекистана и создания новых рабочих мест, Правительство поставило перед собой в качестве первоочередной стратегической повестки дня вопросы цифровой трансформации. В их числе – утверждение Стратегии «Цифровой Узбекистан ­– 2030» и обращение внимания вопросам цифровизации в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, - добавил представитель Всемирного банка. Также он отметил, что в стране до 2017 года порядка 600 тысяч новых соискателей конкурировали за менее чем 200 тысяч рабочих мест, то сегодня Правительство осуществляет меры и достигает новых показателей в вопросах по созданию достойных рабочих мест для молодежи, укреплению их цифровых навыков, увеличению количества услуг по аутсорсингу бизнес-процессов (BPO), созданию дистанционных рабочих мест в Узбекистане, в особенности в сельской местности. Марко Мантованелли предложил отметить 30-летие сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком, выразил готовность по продолжению широкого сотрудничества с Узбекистаном.