O‘zbek tili - Davlat tili
2024-yil 31-oktabr kuni Fargʻona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish maqsadida “Davlat tili” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi. Ushbu davra suhbatida Fargʻona Davlat universiteti  Filologiya fanlari professori Sabriddinov Akbarali Gafurovich, dotsent  Iminov Begzod Bekjanovich  hamda Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari ishtirok etishdi.
wps-photos11.jpeg
Til - mamlakat timsoli, qimmatbaho mulkdir. Tilni sevish, ardoqlash, millatni sevish va uni qadrlash bilan teng hisoblanadi. Har qaysi xalqning turmush tarzi, urf-odatlari, madaniyati uning tilida o‘z ifodasini topadi.Til – millat ko‘zgusi, deb bejiz aytishmagan. Xalqimizning ko‘hna va serqirra madaniyati o‘zbek tili- ona tilimiz ta’sirida shakllangan bo‘lib til-millat ma’naviyatining muqaddas ko‘zgusidir deb ta’kidlab oʻtdi  Filologiya fanlari professori Akbarali Gafurovich.
Tadbirdan koʻzlangan asosiy maqsad, davlat tili har bir jamiyat hayotida naqadar muhim ahamiyat kasb etishini davra ishtirokchilariga tushuntirishdan iborat edi.

Узбекский язык – Государственный язык
31 октября 2024 года с целью повышения эффективности духовно-просветительской работы в Службе электромагнитной совместимости Ферганской области  состоялся круглый стол на тему «Государственный язык». Вокруг круглого стола участвовали доктор филологических наук, профессор Ферганского государственного университета Сабриддинов Акбарали Гафурович и доцент Иминов Бегзод Бекжанович, а также сотрудники  Службы электромагнитной совместимости.
wps-photos11.jpeg
Язык – это символ страны, ценное достояние. Любить язык – это значит уважать его, любить нацию и ценить ее. Образ жизни, обычаи и культура любого народа находят выражение в его языке. Не зря говорят, что язык – зеркало нации. Профессор Акбарали Гафурович подчеркнул, что древняя и богатая культура нашего народа сформировалась под влиянием узбекского языка – нашего родного языка, который является священным зеркалом духовности языка и нации.
Основной целью мероприятия было объяснить участникам, насколько важен государственный язык в жизни каждого общества.