UZTELECOM va HPE Networking: raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt rivojida yangi bosqich
Raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasining Amerika Qo‘shma Shtatlariga rasmiy tashrifi doirasida raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov hamda “O‘zbektelekom” AK vakillari HPE Networking kompaniyasining Sharqiy Yevropa va MDH bo‘yicha katta savdo direktori Ivan Iagashagashvili bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar sun’iy intellekt, Big Data texnologiyalari, raqamli transformatsiya va zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar, shuningdek barqaror va intellektual tarmoqlarni yaratish bo‘yicha tajriba almashdilar.
Muzokaralar yakunida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat ma’lumot uzatish jarayonlarini avtomatlashtirish, servis yadrolarini joriy etish va UZTELECOM infratuzilmasi negizida innovatsion pilot loyihalarni amalga oshirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutadi.
HPE Networking bilan hamkorlikning ushbu yangi bosqichi tarmoq samaradorligini va intellektuallashtirish darajasini oshirish, shuningdek milliy raqamli ekotizimni yanada rivojlantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ladi.

UZTELECOM и HPE Networking: новые шаги в развитии цифровых технологий и искусственного интеллекта
В рамках официального визита делегации Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан в Соединённые Штаты Америки состоялась встреча министра Шерзода Шерматова и представителей АК «Узбектелеком» с директором по крупным продажам компании HPE Networking по Восточной Европе и СНГ Иваном Иагашагашвили.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в области искусственного интеллекта, Big Data, цифровизации и построения современной телеком-инфраструктуры, а также обменялись опытом по созданию устойчивых и интеллектуальных сетевых решений.
По итогам переговоров был подписан Меморандум о взаимопонимании, предусматривающий развитие партнёрства в таких направлениях, как автоматизация процессов передачи данных, внедрение сервисных ядер и реализация пилотных инновационных проектов на базе инфраструктуры UZTELECOM.
Новый этап сотрудничества с HPE Networking станет важным шагом в повышении эффективности и интеллектуализации сетей, а также в дальнейшем развитии национальной цифровой экосистемы.