Sirdaryo viloyatining Oqoltin tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi foydalanishga topshirildi. O‘quv markazi viloyatda tashkil etilgan yettinchi o‘quv markazi hisoblanadi.
Markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, «O‘zkomnazorat» hududiy inspeksiyasi mas’ullari, viloyat IT-Center vakillari, tuman hokimligi mutasaddilari, mahalla faollari, umumta’lim maktablari o‘qituvchi va o‘quvchilari ishtirok etdi.
Shinam xonalarga ega bo‘lgan yangi markaz zamonaviy kompyuter jihozlari, yuqori tezlikda ishlovchi internet tarmog‘i bilan ta’minlangan. Bu yerda tuman yoshlari uchun raqamli texnologiyalar, dasturlash asoslari, robototexnika bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil qilinadi.
Shuningdek, markazda ushbu tuman korxona va tashkilotlari hamda mahalliy davlat hokimiyati organi xodimlarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha malakasini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Qolaversa, markazda yoshlarni kompyuter sportiga (kibersportga) jalb qilish, kibersport qoidalarini o‘rgatish, turli o‘yinlar bo‘yicha guruhlarni shakllantirish, jamoaviy o‘yinlar amaliyotini tashkil etish, respublika miqyosida musobaqalar o‘tkazish ham ko‘zda tutilgan.

В Акалтынском районе Сырдарьинской области открыт седьмой по счету в регионе Учебный центр цифровых технологий.
В церемонии открытия учебного центра принимали участие ответственные лица Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, территориальной инспекции «Узкомназорат», представители IT-Center, работники районного хокимията, активисты района, преподаватели и ученики общеобразовательных школ.
Просторные и светлые аудитории учебного центра оснащены современным компьютерным оборудованием и высокоскоростной Интернет-связью. Здесь будут организованы учебные курсы для молодежи по направлениям цифровых технологий, основ программирования, робототехники.
Также в центре запланировано организовать учебные курсы по повышению квалификации работников районных предприятий и организаций в сфере ИКТ.
Также в центре предусматривается привлекать молодежь к киберспорту, обучать их правилам киберспорта, создавать команды и проводить игры, а также соревнования по различным игровым дисциплинам.