Андижон вилоятида радиохаваскорлар йиғилиши бўлиб ўтди
2018 йил 15 декабр куни Ватанпарвар ташкилотида радиохаваскорлар йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишда Андижон вилоятининг шахар ва туманларидан 30 нафар радиохаваскор иштирок этди.
Йиғилиш бошланишида вилоятнинг барча радиохаваскорларига Ўзбекистон Республикаси Радиочастоталар бўйича Давлат комиссиясининг 2004 йил 16 апрелда ½ сон қарори билан тасдиқланган, Ўзбекистон Республикаси худудида радиохаваскорлик станцияларни ишлатиш ва уларни рўйҳатдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги йўриқнома асосида радиохавасколарга йўриқнома берилди. Шу билан бирга радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси худудига четдан олиб кириш, сотиш ва улардан фойдаланиш қоидалари ва тартиблари тўғрисида тушунча берилди.
Йиғилиш давомида радиохаваскорлар фаолияти ўрганиб чиқилди ҳамда мухокама қилинди. Рухсатнома даражаларини ортириш истагини билдирган радиохаваскорларга рухсатнома даражаларини ортириш тартиби ва қоидалари тўғрисидаги низом талаблари бажарилиши зарур эканлиги тушунтирилди.
Қисқа ва ултра қисқа тўлқин диапазонларида радиоалоқа ўрнатиш бўйича республика ва вилоят миқёсида ўтказилган мусобақаларда қатнашган радиохаваскорлар фаолиятига алоҳида тўхталиб ўтилди. Шундан сўнг вилоятимиз радиохаваскорлари мусобақаларда эгаллаган ўринлари бўйича тегишли даражадаги диплом ва мукофотлар билан тақдирланди.
Йиғилишда радиохаваскорлар фаолиятини янада ривжлантириш зарурлиги ҳамда қисқа ва ултра қисқа диапазонларда вилоят биринчилиги мусобақасини ташкил қилиш зарурлиги муҳокама қилинди. Шунингдек радиохаваскорлар бир бирлари билан тажриба алмашиш мақсадида ҳар ойда бир маротаба Ватанпарвар жамоа радиостанцияси хонасида учрашувлар ўтказилиши таклиф киритилди. Ушбу таклиф радиохаваскорлар ўртасида муҳокама қилинди.
Радиоспорт соҳасини янада ривожлантириш ҳамда ушбу спорт турига ёшларни қизиқтириш шу билан бирга мактаб ўқувчиларини жалб қилиш муҳим масала эканлиги алоҳида таъкидланди.
Мажлис якунида вилоятнинг радиохаваскорларига хаваскорлик радиостанцияларидан фойдаланиш учун рухсатномалари тақдим этилди.
Ватанпарвар ташкилотининг жамоа радиостанцияси ва вилоятнинг фаол радиохаваскорлари Андижон вилояти Электромагнит мослашув хизмати хамкорлигида олиб борилган чора-тадбирлар натижасида ўрта ва қисқа тўлқин диапазонларда радиоэлектрон воситалардан ноқонуний равишда фойдаланган фуқаролар қонунбузликлари учун тегишли чора кўрилганидан сўнг, ҳамда олиб борилган тушунтириш тарғибот ишлари натижасида, улар хозирги кунда радиохаваскор бўлиб фаол фаолият кўрсатаётганликлари яққол кўриниб турибди.

15 декабря 2018 года в здании организации “Ватанпарвар” состоялось собрание владельцев любительских радиостанций. В собрании приняли участие около 30 спортсменов-радиолюбителей из районов области и города Андижан.
По повестке собрания до сведения собравшихся участников, в качестве инструктажа, было доведено содержание Инструкции о порядке регистрации и использования любительских радиостанций на территории Республики Узбекистан, утвержденной Решением Государственной комиссии по радиочастотам Республики Узбекистан за № 1/2 от 16 апреля 2004 года. Дополнительно были разъяснены порядок и правило ввоза из-за границы на территорию Республики Узбекистан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также их продажи и использования на территории нашей страны.
В ходе собрания была изучена и обсуждена деятельность радиолюбительского спорта в Андижанской области. Тем радиолюбителям, которые желали повысить категории своих станций, были даны разъяснения о необходимых условиях, порядка и правил, которые приводятся в соответствующих нормативных положениях.
В отдельности был рассмотрен вопрос об участии и результатах спортсменов-радиолюбителей в текущем году на областных и республиканских соревнованиях на коротких и ультракоротких волнах диапазона радиосвязи. После, по традиции, была проведена церемония награждения соответствующими дипломами и призами победителей и призёров соревнований.
Были обсуждены вопросы в целях которых стояли повышение и расширение деятельности радиолюбительского спорта, необходимости организации и проведения соревнований по Первенству области на КВ и УКВ диапазонах.
Также, было внесено предложение о целесообразности проведения ежемесячных встреч на коллективной радиостанции расположенной в здании организации “Ватанпарвар” спортсменов-радиолюбителей, на которых бы проводился обмен опытом и советами в осуществлении любительской радиосвязи. Данный вопрос был обсужден и одобрен присутствующими.
Отдельно было отмечено о необхомости вовлечения в радиолюбительский спорт учащихся среднеобразовательных учреждений и школ, о важности целесообразного проведения их досуга и свободного времени от учёбы, например, в кружках радиолюбителей-спортсменов.
В конце собрания присутствующим были вручены разрешения на эксплуатацию радиолюбительских станций по соответствующим категориям.
На фотоизображении, в отдельности, приводим наглядный пример о результатах совместных мероприятий со стороны представителей коллективной радиостанции организации “Ватанпарвар”, активных радиолюбителей и сотрудников Службы электромагнитной совместимости Андижанской области по пресечению незаконной деятельности в радиоэфире среди владельцев незаконных радиоэлектронных средств на КВ и УКВ диапазонах.
В результате принятых мер административного воздействия и разъяснительной работы бывшие радиохулиганы стали начинающими спортсменами-радиолюбителями.