Xususan, Plug and Play kompaniyasining sun’iy intellekt (AI) yo‘nalishi direktori Amit Patel bilan "Bukhara 100" loyihasini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Mazkur hamkorlik doirasida Buxoro viloyatida sun’iy intellekt yo‘nalishidagi startaplarni rivojlantirish, AI texnologiyalariga ixtisoslashgan yoshlarni tayyorlash hamda ularning bilim va amaliy ko‘nikmalarini xalqaro standartlar asosida oshirish bo‘yicha qo‘shma dasturlar amalga oshiriladi.
Kelishuvga muvofiq, loyiha doirasida UGL Holding tomonidan 300 ming AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritiladi. Ushbu mablag‘lar viloyatda AI ekotizimini rivojlantirish, istiqbolli startaplarni qo‘llab-quvvatlash, mentorlik va akseleratsiya dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda yoshlarni zamonaviy sun’iy intellekt texnologiyalari bo‘yicha tayyorlashga yo‘naltiriladi.
Shuningdek, AQSHning logistika kompaniyalaridan biri – USCAN Logistics bilan hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi. Hamkorlik doirasida Buxoro shahrida AQSH va Kanada bozorlariga xizmat ko‘rsatuvchi zamonaviy BPO (Business Process Outsourcing) markazi tashkil etiladi.
Loyihaning dastlabki bosqichida 50 ta yuqori maoshli ish o‘rni yaratiladi. Markaz orqali Buxoro yoshlari xalqaro logistika kompaniyalari uchun dispatch, customer support, load planning va boshqa biznes jarayonlarini masofadan turib amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shu bilan birga, logistika va BPO yo‘nalishlarida xalqaro standartlar asosidagi o‘quv dasturlari yo‘lga qo‘yilib, malakali mutaxassislar tayyorlanadi.
Shuningdek, AQSHning SH Brothers Trucking kompaniyasi bilan ham kelishuv imzolandi. Hamkorlikka muvofiq, 150 ta yuk avtomobiliga ega kompaniyaning logistika jarayonlari uchun Buxorodan 30 nafar dispatcher xizmat ko‘rsatishi yo‘lga qo‘yiladi.
Buning uchun viloyatda xalqaro standartlar asosida mutaxassislarni tayyorlash va ularni kompaniya faoliyatiga bosqichma-bosqich integratsiya qilish ishlari amalga oshiriladi.

В рамках рабочего визита делегации Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан в США были подписаны соглашения, направленные на развитие экосистемы искусственного интеллекта в Бухарской области, расширение экспорта услуг и создание высокооплачиваемых рабочих мест.
В частности, с директором направления искусственного интеллекта компании Plug and Play Амитом Пателем достигнута договоренность о выводе проекта «Bukhara 100» на новый этап развития.
В рамках сотрудничества будут реализованы совместные программы по развитию стартапов в сфере искусственного интеллекта в Бухарской области, подготовке молодых специалистов, специализирующихся на AI-технологиях, а также повышению их знаний и практических навыков в соответствии с международными стандартами.
Согласно достигнутым договоренностям, UGL Holding инвестирует в реализацию проекта 300 тыс. долларов США. Средства будут направлены на развитие AI-экосистемы региона, поддержку перспективных стартапов, запуск программ менторства и акселерации, а также подготовку молодежи в области современных технологий искусственного интеллекта.
Кроме того, подписано соглашение о сотрудничестве с американской логистической компанией USCAN Logistics. В рамках проекта в городе Бухаре будет создан современный центр BPO (Business Process Outsourcing), ориентированный на обслуживание рынков США и Канады.
На первом этапе реализации проекта будет создано 50 высокооплачиваемых рабочих мест. Молодые специалисты Бухарской области смогут дистанционно выполнять для международных логистических компаний такие бизнес-процессы, как диспетчеризация, клиентская поддержка, планирование грузоперевозок (load planning) и другие направления. Одновременно будут организованы образовательные программы по логистике и BPO в соответствии с международными стандартами для подготовки квалифицированных кадров.
Также достигнуто соглашение с американской компанией SH Brothers Trucking. В соответствии с договоренностями 30 диспетчеров из Бухарской области будут обеспечивать сопровождение логистических процессов компании, располагающей парком из 150 грузовых автомобилей.
Для реализации проекта предусмотрена подготовка специалистов по международным стандартам и их поэтапная интеграция в деятельность компании.