Boʻkada informatika oʻqituvchilari uchun seminar-treninglar oʻtkazilmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 5 ta muhim tashabbusi doirasida Boʻkada informatika oʻqituvchilari malakasini oshirish seminarlari oʻtkazilmoqda.
Maʼlumki, davlatimiz rahbarining yoshlarni tarbiyalashdagi 5 ta muhim tashabbusining uchinchisi – aholi va yoshlar oʻrtasida kompyuter texnologiyalari va Internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan edi.
Mazkur yoʻnalishda olib boriladigan ishlar esa Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan amalga oshirilmoqda. Shu sababli mazkur 5 ta tashabbusni amalga oshirishda namuna boʻlgan Toshkent viloyatining Boʻka tumani maktablarining Informatika fani oʻqituvchilarini zamonaviy kompyuter texnologiyalari boʻyicha malakalarini oshirish yuzasidan seminarlar oʻtkazilmoqda.
Mazkur seminarlar 20-23 may kunlari oʻtkaziladi. Ishtirokchilar 4 ta guruhga boʻlinib, zarur mavzular yuzasidan seminar mashgʻulotlarida qatnashadilar.
Masalan,  seminarning birinchi kuni Boʻka tumanida qurib bitkazilgan Raqamli texnologiyalar oʻquv markazida oʻtkazilmoqda va unda ishtirokchilar “Zamonaviy dasturlash texnologiyalari toʻgaraklarini tashkil etish” mavzusida oʻquvchilarda dasturlash koʻnikmalarini hosil qilish uchun Scratch vizual dasturlash tilidan foydalanish, Scratchʻning veb va shaxsiy kompyuterlar uchun moʻljallangan versiyalari bilan tanishish, rangli bloklar, spraytlar, orqa fondagi rasmlar va skriptlar bilan ishlash koʻnikmalarini hosil qilish, “jonli” roliklar va mini oʻyinlar yaratishni oʻrgatishni oʻrganadilar.
Keyingi kunlarda qatnashchilar kompyuter grafikasi asoslari toʻgaraklarini tashkil etish, kompyuter grafikasi va grafik muharrirlar bilan tanishish, Adobe Photoshop dasturida ishlash, uning maqsadi va qoʻllanilishini tushunish, shaxsiy kompyuterlar haqida asosiy maʼlumotlarni olish, operatsion tizimlar va ofis ilovalarida ishlash koʻnikmalarini shakllantirish, kompyuter va internet tarmogʻidan foydalanishni oʻrgatish va axborot xavfsizligining umumiy tushunchalari bilan tanishish imkoniga ega boʻladilar.

В Буке для учителей по информатике проводятся семинар-тренинги
В рамках пяти основных инициатив Президента Республики Узбекистан в Буке проводятся семинары по повышению квалификации для учителей по информатике.
Как известно, третья из пяти важных инициатив главы государства нашей страны по воспитанию молодежи была направлена на организацию эффективного использования компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодежи.
Работа в этом направлении осуществляется Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
В связи с этим проводятся семинары по повышению квалификации для учителей по информатике в Букинском районе Ташкентской области, которые являются примером реализации этих пяти инициатив.
Эти семинары пройдут 20-23 мая. Участники будут разделены на 4 группы и участвовать в семинарах по соответствующим темам.
Первый день семинара проходит в Учебном центре цифровых технологий в Букинском районе. Участники по теме «Организация кружков по современным программным технологиям» для создания навыков у учеников могут использовать визуальный язык программирования Scratch, ознакомиться с веб-версиями Scratch и версиями для ПК, цветными блоками, спрайтами, с картинками на заднем фоне и научиться создавать рабочие навыки со скриптами, создавать «живые» ролики и мини-игры.
В следующие дни для создания кружков по компьютерной графике участники смогут: познакомиться с основами компьютерной графики и графическими редакторами, поработать в Adobe Photoshop, понять их назначение и использование, получить базовую информацию о персональных компьютерах, получить информацию об операционной системе, cформировать навыки работы с офисными приложениями и умения использования компьютерной сети интернет, ознакомиться с общими понятиями информационной безопасности.