Muhim masalalardan biri - yoshlarga IT ta’lim olishda imkoniyatlarni yanada kengaytirish va ularni kelgusida ish bilan ta’minlash
Bugun, 10-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov “PDP” akademiyasiga tashrif buyurdi. AKT vaziri Sh. Shermatov markazning faoliyati va u yerda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. O‘quv markazda ta’lim olayotgan tinglovchilar bilan suhbat uyushtirilib, fikr va takliflar almashildi. “PDP” akademiyasi – bu dolzarb IT kasblar bo‘yicha o‘qitishga ixtisoslashtirilgan o‘quv markazi. Mazkur markazda oflayn va onlayn tarzda 10 ta yo‘nalish bo‘yicha kurslar o‘qitilib, Android, Python, Java. iOS, Flutter, Frontend dasturlash bo‘yicha mutaxassislar tayyorlanadi. Hozirgi kunda markazda 60 nafar mentor va assistenlar mashg‘ulot o‘tkazib, 1,6 mingdan ortiq tinglovchilar tahsil oladi. Bitiruvchilarning soni 2 mingdan oshgan bo‘lib, ulardan 90 foizi ish bilan ta’minlangan. Ko‘plab bitiruvchilar yetakchi mahalliy va xalqaro kompaniyalarda faoliyat ko‘rsatmoqda. Uchrashuv davomida AKT vaziri yoshlarga IT ta’lim olishda imkoniyatlarni yanada kengaytirish, ularni kelgusida ish bilan ta’minlash masalalariga alohida to‘xtalib o‘tdi.

В числе важнейших вопросов – расширение возможностей для молодежи по получению IT-образования и их дальнейшее трудоустройство
Сегодня, 10 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил PDP-академию. Министр ИКТ Ш. Шерматов ознакомился с деятельностью учебного центра и созданными условиями. Была организована беседа со слушателями, состоялся обмен мнениями и предложениями. PDP-академия – это учебный центр, специализирующийся на обучении актуальным IT-профессиям как в очном, так и в онлайн-формате. В данном учебном центре организованы курсы по 35 IT-направлениям и готовятся специалисты по Android-, Python-, Java-. iOS-, Flutter- и Frontend-программированию. В настоящее время в центре занятия проводят 25 менторов и ассистентов. Количество выпускников превышает 1,6 тысячи, из которых трудоустроено 90 процентов. Многие из них работают в ведущих отечественных и зарубежных компаниях. В ходе встречи Министр ИКТ Ш. Шерматов обратил внимание на вопросы расширения возможностей для молодежи по получению IT-образования и их дальнейшего трудоустройства.