Marg‘ilon shahrida mobil aloqa qamrovini o‘rganish
2022-yilning 20-21-22-oktabr kunlari Marg‘ilon shahrida “Atlas bayrami” an’anaviy to‘qimachilik festivali bo‘lib o‘tdi. Marg‘ilon shahrida mobil aloqa operatorlarining qamrovini o‘rganish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi, O‘zbekiston Respublikasi Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasining Farg‘ona viloyati hududiy inspeksiyasi, Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari bilan hamkorlikda 2022-yil 17-oktabr kuni radiomonitoring tadbirlari oʻtkazildi.
Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati muhandislari tomonidan maxsus radiomonitoring o‘lchov qurilmalari yordamida GSM, UMTS, LTE, CDMA standartlarida mobil aloqa qamrovining holati o‘rganib chiqildi. O‘rganishlar natijasida mobil aloqa qamrovi qoniqarli bo‘lmagan hududlar to‘g‘risida ma’lumotlar Vazirlikning Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi orqali mobil aloqa operatorlariga tadim etilib, qisqa muddatlarda ushbu kamchiliklar bartaraf etildi.
“Atlas bayramiga” tashrif buyurgan chet ellik sayyohlar va shahrimiz mehmonlari aloqa sifatidan mamnun bo‘lishdi.

20-22 октября 2022 года в Маргилане прошел фестиваль традиционного текстиля «Праздник атласа».
В целях изучения зоны покрытия мобильной связи в городе Маргилан 17 октября 2022 года сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Ферганской области совместно с представителями Территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан по Ферганской области, а также Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан по Ферганской области были проведены мероприятия по радиомониторингу.
Инженеры Службы электромагнитной совместимости Ферганской области с помощью специальных радиомониторинговых измерительных приборов изучили состояние покрытия мобильной связи в стандартах GSM, UMTS, LTE, CDMA. В результате проведённых измерений информация о территориях с неудовлетворительным покрытием мобильной связи была предоставлена операторам мобильной связи через Территориальное управление Министерства по Ферганской области. Все выявленные недостатки были устранены в кратчайшие сроки.
Иностранные туристы и гости нашего города, посетившие «Праздник атласа», остались довольны качеством связи.