Nukusda “Epidemiologik vaziyatlar, ulardan aholi va hududlarni muhofaza qilish” mavzusida maxsus-taktik amaliy mashg‘uloti o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Fuqaro muhofazasi boshlig‘ining “O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududlarni favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish, fuqaro muhofazasi va yong‘in havfsizligini ta’minlash bo‘yicha 2021-yilda bajarilgan ishlar yakuni va 2022-yildagi asosiy vazifalar to‘g‘risida”gi 2022-yil 11‑yanvardagi 1-son buyrug‘iga asosan, joriy yilning 15-fevral kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi hamda tegishli korxona va tashkilotlar xodimlari ishtirokida Nukus shahrida “Epidemiologik vaziyatlar, ulardan aholi va hududlarni muhofaza qilish” mavzusida hamkorlikda ko‘rgazmali maxsus-taktik amaliy mashg‘uloti o‘tkazildi. Mazkur tadbirda “Elektromagnit moslashuv markazi” DUKning fuqaro muhofazasi bo‘yicha 2-toifali muhandisi Sh.Normuradov va Qoraqalpog‘iston Respublikasi EMMXning 1‑toifali muhandisi A.Kartbayevlar kuzatuvchi sifatida ishtirok etdilar.
Mashg‘ulot davomida shartli ravishda sodir etilgan epidemiologik vaziyatlar sharoitida ixtisoslashtirilgan tuzilmalar xodimlarining barcha harakatlari qayta sinovdan o‘tkazildi. O‘quv mashqining rejasiga ko‘ra, favqulodda vaziyat ro‘y bergan hududdan odamlarni evakuatsiya qilish, jabrlanganlarga tibbiy yordam ko‘rsatish, evakuatsiya qilingan insonlarni maxsus tayyorlangan punktlarga joylashtirish va boshqa amaliyotlar o‘tkazildi. O‘quv mashg‘ulotlariga mahalliy aholi ham jalb etildi. Tadbirda kutilmagan vaziyatlar yuzaga kelganda, Favqulodda vaziyatlar davlat tizimi xizmatlarining tayyorgarligi to‘liq namoyish qilinib, yuqori saviyada o‘tkazildi.

В городе Нукусе прошли тактико-специальные учения на тему: «Защита населения и территорий при эпидемиологических ситуациях»
На основании приказа начальника гражданской защиты Республики Узбекистан от 11 января 2022 года № 1 "Об итогах выполнения работ по защите населения и территорий Республики Узбекистан от чрезвычайных ситуаций, обеспечению гражданской защиты и пожарной безопасности в 2021 году и основных задачах на 2022 год“, 15 февраля текущего года прошли тактико-специальные учения на тему «Защита населения и территорий при эпидемиологических ситуациях» с участием сотрудников Управления по чрезвычайным ситуациям Республики Каракалпакстан и соответствующих организаций и предприятий. В мероприятии приняли участие инженер по гражданской защите 2-категории ГУП “ЦЭМС” Ш.Нормуродов и инженер 1-категории СЭМС Республики Каракалпакстан А.Картбаев.
В ходе учений была проведена повторная проверка действий сотрудников специализированных структур в обстановке условных эпидемиологических ситуаций. В соответствии с планом учений проводилась эвакуация людей из зоны чрезвычайной ситуации, оказание медицинской помощи пострадавшим, размещение эвакуированных в специально подготовленных пунктах и другие занятия. В учениях было задействовано и местное население. Мероприятие было проведено на высоком уровне и продемонстрировало полную готовность служб государственной системы реагирования на чрезвычайные ситуации в случае возникновения непредвиденных обстоятельств.