“EMMM” DUKda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahririga oid yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2023-yil 29-mart kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “ZOOM” ilovasi orqali O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahriri mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga, Yuridik fanlari doktori, professor Muhitdinova Feruza Abdurashidovna tashrif buyurdi.
Maruza tinglovchilariga O‘zbekiston Respublikasi Konsitutsiyasi yangi tahririda nimalar keltirib o‘tilayotgani haqida misollar orqali tushuntirildi. Bunga ko‘ra, moddalar soni amaldagi 128 tadan 155 taga, normalar soni esa 275 tadan 434 taga ko‘payishi, Konstitutsiya matni 65 foizga yangilangani, ayni shuning uchun hujjat nomi “Konstitutsiya yangi tahrirdagi”ga o‘zgartirilgani haqida ma’lumotlar berildi.
Ma’lumot o‘rnida, mazkur Qonun loyihasi 6 bo‘lim, 155 moddadan iborat. Konstitutsiyaviy qonun referendum yakunlari Markaziy saylov komissiyasi tomonidan rasmiy eʼlon qilingan kundan eʼtiboran kuchga kiradi.
Konstitutsiyaga o‘zgartirishlar kiritish yuzasidan berilgan takliflardan biri – ixcham va xalqchil davlat boshqaruvi joriy qilinishi. Mamlakatda parlamentarizmni kuchaytirish sari dadil qadam qo‘yilmoqda. Yangilanayotgan Konstitutsiya xalqparvar davlat qurish maqsadida kuchli parlament, ixcham va masʼuliyatli hukumat, mustaqil va adolatli sud tizimini barpo etishga qaratilgan.
Konstitutsiyaviy qonun kuchga kirguniga qadar O‘zbekiston hududida amalda bo‘lgan qonunlar va boshqa normativ-huquqiy hujjatlar ushbu Konstitutsiyaviy qonun tahriridagi mamlakat Konstitutsiyasiga zid bo‘lmagan qismida qo‘llanadi.
Konstitutsiyaviy qonun tahriridagi O‘zbekiston Konstitutsiyasi normalari tegishli qonunlar va boshqa normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinishidan yoki mavjudligidan qatʼi nazar, Konstitutsiyaviy qonun kuchga kirgan paytdan eʼtiboran to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiladi.

В ГУП «ЦЭМС» был проведён семинар по новой редакции Конституции Республики Узбекистан
29 марта 2023 года был проведён семинар для сотрудников центрального аппарата ГУП “Центр электромагнитной совместимости”, Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей, посвящённый разъяснению содержания новой редакции Конституции Республики Узбекистан через приложение “ZOOM”.
Семинар провела доктор юридических наук, профессор Мухитдинова Феруза Абдурашидовна.
Слушателям доклада были представлены примеры того, что приводится в новой редакции Конституции Республики Узбекистан. В соответствии с этим была дана информация о том, что количество статей увеличится со 128 действующих до 155, а количество норм с 275 до 434, текст Конституции будет обновлен на 65%, а название документа изменено на “Конституция в новой редакции”.
Кроме того данный законопроект состоит из 6 разделов, 155 статей. Конституционный закон вступает в силу со дня официального объявления результатов референдума Центральной избирательной комиссией.
Одно из предложений по внесению поправок в Конституцию – введение компактного и народнического государственного управления. В стране делается смелый шаг по укреплению парламентаризма. Обновляемая Конституция направлена на создание сильного парламента, компактного и ответственного правительства, независимой и справедливой судебной системы с целью построения народного государства.
Законы и иные нормативные правовые акты, действовавшие на территории Узбекистана до вступления в силу конституционного закона, применяются в части, не противоречащей нынешней Конституции страны.
Конституция Узбекистана в новой редакции будет действовать непосредственно с момента вступления в силу конституционного закона независимо от принятия или наличия соответствующих законов и иных нормативных правовых актов.