“EMMM” DUKda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahririga oid yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2023-yil 20-aprel kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “ZOOM” ilovasi orqali o‘quv soati o‘tkazildi.
Mazkur tadbirga, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Abdullayeva Oydin Utamuradovna tashrif buyurdi.
Tadbirning asosiy mavzusi – joriy yilning 30-apreliga belgilangan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahriri bo‘yicha umumxalq referendumi haqida olib borildi.
Oydin Utamuradovna o‘z nutqida shunday dedi: “Mamlakatimizning yangilanayotgan Konstitutsiyasi qabul qilinishi uchun barcha imkoniyatlarimizni ishga solishimiz kerak. Darhaqiqat, referendumga taqdim etilgan loyiha o‘z ruhi va mazmuniga ko‘ra davlat vakolatlarini himoya qiluvchi emas, balki oddiy fuqarolarning huquqlarini kafolatlovchi hujjatdir. Qabul qilinishi bilan u mamlakatimizning har bir fuqarosi uchun “qo‘llanma”ga aylanadi, chunki unda barcha huquq va imkoniyatlarimiz batafsil va zamonaviy tarzda bayon etilgan.
Biz yangi tahrirdagi Konstitutsiyani qabul qilish masalasini o‘z vaqtida ko‘tardik. Erishilgan natijalarni Bosh qomus darajasida mustahkamlab, kelajak istiqbollarini belgilab olishimiz lozim. Ishonchim komil, muvaffaqiyatli yakunlangan referendumdan so‘ng O‘zbekiston o‘z fuqarolari nomidan ishlaydigan eng demokratik va amaliy jihatdan qimmatli Konstitutsiyaga ega davlatga aylanadi.”
Yig‘ilish ishtirokchilari o‘tkazilayotgan referendumni so‘zsiz qo‘llab-quvvatlashlarini bildirib, uning mamlakatimiz izchil rivojlanishida tarixiy ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar .

В ГУП «ЦЭМС» был проведён семинар по новой редакции Конституции Республики Узбекистан
20 апреля 2023 года через платформу «ZOOM» был проведён очередной час правового обучения для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
На семинаре приняла участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Абдуллаева Ойдин Утамурадовна.
Основной темой семинара стал общенародный референдум по новой редакции Конституции Республики Узбекистан, назначенный на 30 апреля текущего года.
В своем выступлении Ойдин Утамурадовна сказала: “Мы должны сделать все возможное, чтобы была принята Конституция нашей страны в новой редакции. Ведь представленный на референдум проект по своему духу и содержанию является документом, который защищает и гарантирует права обычных граждан. Как только он будет принят, он станет “"путеводителем"” для каждого гражданина нашей страны, поскольку в нем подробно изложены все наши права и возможности.
Мы своевременно подняли вопрос о принятии новой редакции Конституции. Мы должны закрепить достигнутые результаты на высоком уровне и наметить перспективы на будущее. Уверена, что после успешно проведённого референдума Узбекистан станет страной, у которой будет самая демократичная Конституция, действующая во благо своих граждан."
Участники встречи выразили безоговорочную поддержку проводимому референдуму, подчеркнув его историческое значение для последовательного развития нашей страны.
Приводя наглядные примеры из сегодняшней жизни Узбекистана участники семинара отметили, что в развитии нашего общества произошли большие позитивные изменения и для их укрепления необходимо закрепить их на конституционном уровне.