2023-yil 27-aprel kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “ZOOM” ilovasi orqali o‘quv soati o‘tkazildi.
Mazkur o‘quv soatida Bosh komplaens inspektori T.B.Islamov tomonidan Korrupsiyaning ta’rifi va umumiy xususiyatlari to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Barchamizga ma’lumki, korrupsiya demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga putur yetkazadi, inson huquqlari buzilishiga olib keladi, bozorlar faoliyatiga to‘sqinlik qiladi, hayot sifatini yomonlashtiradi va odamlar xavfsizligiga tahdid soladigan uyushgan jinoyatchilik, terrorizm va boshqa hodisalar ildiz otib, gullashi uchun sharoit yaratib beradi. Ushbu tushunchalarni keng idrok qilish maqsadida o‘quv soati ishtirokchilariga korrupsiyaning asli ildizi qayerdan kelib chiqishi, uning dunyo bo‘yicha qanday ta’riflanishi hamda yurtimizda korrupsiya holatlariga nimalar sabab bo‘layotganligi va uning yechimlari haqida atroflicha fikrlar bildirildi.
O‘quv soatining yana bir mavzusini Kadrlarni tayyorlash bo‘yicha yetakchi muhandisi A.N.Eritsyan va Kasaba uyushmasi rahbari V.V.Litvinovalar Jamoa shartnomasiga yangi mehnat kodeksiga asosan kiritilayotgan o‘zgartirishlar haqida ishtirokchilarga batafsil ma’lumotlar berib o‘tishdi.
Shuningdek, o‘quv soati so‘ngida barcha “EMMM” DUK xodimlarini 30-aprel O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahriri bo‘yicha o‘tkazilayotgan Referendumda faol qatnashishga chorlandi. Zero, yurtimiz istiqboli, farzandlarimiz porloq kelajagi, Yangi O‘zbekistonda barchamiz shod-u hurramlikda yashashimiz uchun ovoz berishimiz lozimdir.

В ГУП “ЦЭМС” прошел очередной час обучения
27 апреля 2023 года через платформу «ZOOM» был проведён очередной час правового обучения для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
На данном учебном часу Главным комплаенс инспектором Т.Б.Исламовым была дана информация об определении и общей характеристике коррупции.
Все мы знаем, что коррупция подрывает основы демократии и верховенства права, ведет к нарушениям прав человека, препятствует функционированию рынков, ухудшает качество жизни и создает условия для укоренения и расцвета организованной преступности, терроризма и других явлений, угрожающих безопасности людей. Для более широкого понимания этих понятий участникам учебного часа были даны подробные размышления о том, откуда берутся корни коррупции, как она определяется в мире, что вызывает коррупционные ситуации в нашей стране и ее решения.
Также, в ходе учебного часа ведущий инженер по подготовке кадров А.Н.Ерицян и председатель профсоюза ГУП «ЦЭМС» В.В.Литвинова подробно проинформировали участников о предстоящих изменениях в коллективном договоре предприятия в соответствии с новым Трудовым кодексом.
По окончании учебного часа всем сотрудникам ГУП «ЦЭМС» было предложено принять активное участие в референдуме по новой редакции Конституции Республики Узбекистан, который состоится 30 апреля. Ведь принимая активное участие в референдуме мы голосуем за будущее нашей страны, за светлое будущее наших детей, за то, чтобы все мы жили в новом Узбекистане в мире и радости.