2022-yil 21-iyul kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun ZOOM ilovasi orqali navbatdagi o‘quv soati o‘tkazildi.
O‘quv soati ishtirokchilariga Sirdaryo viloyati EMMX radiooperatori A.Xolmurzayev va “EMMM” DUK 2-toifali muhandisi M.Mashurbekova tomonidan soha faoliyatiga taalluqli mavzularda taqdimotlar qilindi:
A.Xolmurzayev tomonidan “Radiohalaqitlarni bartaraf etish usullari” mavzusi bo‘yicha elektromagnit halaqitlarning manbalari, shovqin manbalari va qabul qiluvchilarning aloqa mexanizmlari turlari, elektron qurilmalarda shovqin ta‘sirini kamaytirishning usullari va boshqalar bo‘yicha tushuntirish berildi.
Shuningdek, korxonada korupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini yanada samarali tashkil etish, korrupsiyaga murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, korupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazoratni tizimli yo‘lga qo‘yish maqsadida ishlab chiqilgan va tasdiqlangan “Elektromagnit moslashuv markazi” DUKning Korrupsiyaga qarshi Komplaens-nazorat tuzilmasi faoliyati to‘g‘risidagi Nizomning mazmun-mohiyati, Komplaens-nazorat tuzilmasini tashkil etish, uning asosiy maqsadi, vazifalari va funksiyаlari, huquq va majburiyаtlari, javobgarligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar tadbir ishtirokchilariga M.Mashurbekova tomonidan yetkazildi.

21 июля 2022 года для работников отделов и служб центрального аппарата Государственного унитарного предприятия «Центр электромагнитной совместимости», «Служб электромагнитной совместимости» Республики Каракалпакстан и областей проведен через приложение ZOOM учебный час по правовой пропаганде.
Участникам учебного часа продемонстрирована содержательная презентация лекций сотрудников ЦЭМС: радиоопрератора ЭМС Сырдарьинской области А.Холмурзаева и специалиста 2-категории ГУП «ЦЭМС» М.Машурбековой по темам, касающихся деятельности сферы.
По теме «Методы устранения радиопомех» А.Холмурзаев дал разъяснение об источниках электромагнитных помех, видах механизмов связи источников и приемников помех, методах снижения помех в электронных устройствах и др.
Также, участники мероприятия ознакомились с содержанием Положения о деятельности Антикоррупционной структуры Комплаенс-контроля ГУП “Центр электромагнитной совместимости”, разработанного и утвержденного в целях более эффективной организации на предприятии антикоррупционной деятельности, создания атмосферы нетерпимого отношения к коррупции, систематизации внутреннего контроля по противодействию коррупции. По данной теме М.Машурбековой разъяснена информация об организации структуры Комплаенс-контроля, его основных целях, задачах и функциях, правах и обязанностях, ответственности его структуры.