Joriy yilning 23-oktabr kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparat bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun ZOOM ilovasi orqali huquqiy o‘quv soati tashkil etildi.
O‘quv soatida, Monopoliyaga qarshi komplayens bo‘yicha yetakchi mutaxassis V.L.Guseinov so‘zga chiqib, 2024-yilda O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaviy jinoyatlarga qarshi kurash haqida tingchlovchilarga batafsil ma’lumotlar berdi.
2024-yilda O‘zbekistonda korrupsion jinoyatlari uchun 7354 kishi jazolandi, bu o‘tgan yilga nisbatan 12,5% ko‘p. Korrupsiyadan zarar ikki baravar oshdi - 2,8 trln so‘m. Sudlanganlar va zararlar soni bo‘yicha Andijon viloyati yetakchi. Eng ko‘p sudlanganlar ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridan bo‘ldi.
O‘zbekistonda 2024-yilda korrupsiyaga oid jinoyatlar soni va davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar miqdori oshgani aniqlandi. Bu ma’lumot 2025-yil 16-sentyabrda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida ko‘rib chiqilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy ma’ruzada qayd etilgan.
O‘tgan yili korrupsiya bilan bog‘liq 4649 ta jinoyat uchun
7354 nafar shaxs javobgarlikka tortilgan. Sudlanganlar soni 2023-yilga (6535) nisbatan 12,5%, bunday jinoyatlar soni esa 12,6% (4128) oshgan.
Korrupsiyadan davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar 2,81 trln so‘m (2023-yilda-1,4 trln so‘m, 2022-yilda - 2,04 trln so‘m miqdorida baholanmoqda).
Eng katta zarar ushbu hududlarga to‘g‘ri keldi: Andijon viloyati - 680 mlrd so‘m (243 mlrd edi), Toshkent shahri - 332 mlrd so‘m  (132 mlrd edi), Namangan - 308 mlrd so‘m (194 mlrd edi) va Sirdaryo viloyati - 289 mlrd so‘m.
2023-yildagi pasayishdan so‘ng, o‘tgan yili korrupsion jinoyatlarning aksariyat toifalarida o‘sish kuzatildi:
o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish - 3587 dan 4189 taga ko‘paydi (+16,8%),
firibgarlik — 935 dan 1191 ga (+27,4%),
pora olish — 142 dan 187 ga (+31,7%),
pora berish — 1009 dan 1086 ga (+7,6%),
mansab soxtakorligi — 101 dan 106 gacha (+4,9%),
hokimiyat yoki mansab vakolatni suiiste’mol qilish — 200 dan 188 taga kamaydi (-6%)
2024-yilda ishga joylashish bilan bog‘liq 123 ta, bank kreditlari berish bilan bog‘liq 292 ta, budjet mablag‘laridan foydalanish bilan bog‘liq 640 ta holat aniqlangan.
Hududlar bo‘yicha eng ko‘p korrupsion jinoyatlar:
Andijon viloyati 882, Samarqand viloyati  643, Samarqand viloyati  643, Toshkent viloyati 697, Qashqadaryo viloyati  695.
Aksariyat hududlarda sudlanganlar sonining o‘sishi qayd etilgan. Bu o‘sish, ayniqsa, Samarqand viloyati (+73%), Qoraqalpog‘iston (+52%) va Toshkent shahrida (+31%) sezilarli bo‘ldi. Qashqadaryo (-14,5%), Andijon (-9,2%) va Farg‘ona viloyatlarida (-2,5%) pasayish kuzatildi.
Korrupsion jinoyatlari uchun sudlanganlar soni ta’lim
(474 tadan 654 taga) va sog‘liqni saqlash (299 tadan 342 taga) sohalarida ko‘paydi. Taqqoslash uchun, sudlangan bankirlar soni 323 tadan 271 taga, mahalliy davlat hokimiyati organlari xodimlari soni esa 250 tadan 106 taga kamaygan.
O‘zbekiston Transparency International tashkilotining 2024-yilgi korrupsiyani qabul qilish indeksida 180 mamlakat orasida 121-o‘rinni egallab, 2023-yilgi reytingidan bir pog‘ona pastlagandi haqida o ‘quv soati tinchlovchilariga ma’lumot berdi.
Shuningdek, V.L.Guseinov so‘zi davomida, “EMMM” DUKda Raqobat va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlari buzilishi xavfini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturining amalga oshirilishini ko‘rib chiqish bo‘yicha ma’lumotlar berdi.
Unda, “EMMM” DUKda 2025-yil 3-chorakda raqobat va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish xavfini kamaytirish chora-tadbirlari dasturining bajarilishi to‘g‘risida.
Raqobat to‘g‘risidagi, “Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi” hamda “Davlat xaridlari to‘g‘risidagi” qonunlar, shuningdek Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 2-martdagi 114-son qaroriga muvofiq, “EMMM” DUK tomonidan 2025-yil uchun raqobat va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qonunchiligini buzish xavfini kamaytirish bo‘yicha Tadbirlar dasturi ishlab chiqilgan va rahbariyatning 2025-yil 25-fevraldagi 7-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan.
2025-yil 3-chorak yakunlari bo‘yicha Dastur ijrosi tahlili shuni ko‘rsatdiki, avvalgi choraklarda o‘tkazilgan antimonopol chora-tadbirlar tahlili natijalari bilan taqqoslaganda,  “EMMM” DUK markaziy apparati va hududiy bo‘limlarida dastur ijrosini ta’minlashda ayrim kamchiliklar saqlanib qolmoqda.
Umuman olganda, xizmatlar o‘z faoliyati natijalarini tahlil qilgan holda, belgilangan topshiriqlarni bajarish bo‘yicha tegishli xulosalar chiqargan, ammo ba’zi rahbarlar tomonidan Dasturda belgilangan antimonopol tadbirlarni bajarishga ruxsatsiz, rasmiyatchilik ruhida munosabat saqlanib qolmoqda, ayniqsa texnik o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish va o‘tkazish masalasida.
Xususan, ijobiy tomondan, Radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish va hisobga olish xizmati, Ish yuritishni boshqarish va ijro intizomini nazorat qilish xizmati, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Sirdaryo, Surxondaryo, Farg‘ona viloyatlari EMMX rahbarlari tomonidan tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilganligi qayd etiladi. Biroq ayrim bo‘limlarda hali ham Dasturda belgilangan topshiriqlarni sifatli bajarishga ta’sir etuvchi kamchiliklar mavjud.
1. Texnik o‘quv mashg‘ulotlari rejasi dastur talablariga muvofiq, bugungi kunga qadar Buxoro va Jizzax viloyatlari EMMXda to‘liq amalga oshirilmagan, garchi bu masalaga 1–2-chorak yakunlarida ham e’tibor qaratilgan bo‘lsa ham.
2. Doimiy asosda o‘tkaziladigan monopoliyaga qarshi kurash dastur doirasidagi texnik mashg‘ulotlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Surxondaryo, Namangan, Farg‘ona va Buxoro viloyatlarida 5–7 ta mashg‘ulotdan iborat tarzda bayonnomalar bilan rasmiylashtirilib o‘tkazilgan.
Ammo Xorazm va Samarqand viloyatlaridagi EMMX rahbarlari chorak davomida atigi 1–2 ta mashg‘ulot o‘tkazgan bo‘lib, bu ishlab chiqarish faoliyatining o‘ziga xosligi hamda xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish zaruratini inobatga olgan holda yetarlisiz deb baholanadi.
Shuningdek, ayrim joylarda o‘quv mashg‘ulotlarini rasmiyatchilik bilan o‘tkazish va protokollarni shaklan tuzish holatlari hali ham uchramoqda. Bu esa rahbarlarning e’tiborini 1–2-chorak natijalari bo‘yicha qayta qaratishni talab etadi.
Shu yil davomida o‘tkazilgan mashg‘ulotlar tahlili shuni ko‘rsatdiki, ayrim hollarda mashg‘ulot mavzusi soddalashtirilgan holda yozilgan, o‘quv mashg‘ulotining maqsadi ko‘rsatilmagan yoki mazmuni juda qisqacha bayon etilgan, ba’zi joylarda esa butunlay yo‘q.
Bu esa mas’ul xodimlar tomonidan texnik o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish va o‘tkazishga yetarlicha mas’uliyat bilan yondashilmayotganini, shuningdek, Farg‘ona, Surxondaryo, Samarqand va Buxoro viloyatlari EMMXlardagi rahbarlari tomonidan nazoratning sustligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, raqobatni buzish holatlari va iste’molchilar huquqlarini cheklashga olib keluvchi huquqbuzarliklarning oldini olish, shuningdek “EMMM” DUK tomonidan qabul qilingan hujjatlar va normativ-huquqiy aktlarning to‘liq va sifatli ijrosini ta’minlash uchun, xodimlarning arizalarni o‘z vaqtida va qonuniy tartibda ko‘rib chiqish, shuningdek xizmatlar sifatini oshirishga doir bilimlarini kuchaytirish maqsadida muntazam o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish zarur.
Mashg‘ulotlar bayonnomalarda esa dars mavzusi, maqsadi, o‘rganilgan masalalar mazmuni aniq va batafsil bayon etilishi shart.
Shu nuqtai nazardan, 2025-yil yakunlari bo‘yicha monopoliyaga qarshi muvofiqlik dastur natijalari Raqobat qo‘mitasiga hisobot tarzida yuboriladi, bu esa rahbarlar va mas’ul xodimlardan ushbu yo‘nalishga yanada mas’uliyatli yondashuvni talab etishi haqida aniq ma’lumot berdi.
Shuningdek, Radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish va hisobga olish xizmati yetakchi muhandisi M.V. Zaytseva so‘zga chiqib, “Butunjahon radioaloqa konferensiyasi – 2023” (WRC-23) yakunlariga bag‘ishlangan ma’ruza bilan chiqish qildi.
Ma’ruzada u konferensiya doirasida ko‘rib chiqilgan asosiy masalalar, jumladan, radiochastota spektridan samarali foydalanish, yangi avlod aloqa texnologiyalarini joriy etish, sun’iy yo‘ldosh tizimlarini tartibga solish va xalqaro radioaloqa xizmatlarida muvofiqlashtirish jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha qabul qilingan qarorlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, Butunjahon radioaloqa konferensiyasi natijalari mamlakatimizda radiochastotalar siyosatini shakllantirish, milliy radioaloqa tarmoqlarining rivojlanishi hamda xalqaro tajriba asosida normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
U, shuningdek, konferensiya davomida O‘zbekiston vakillari tomonidan ilgari surilgan takliflar, ularning xalqaro hamjamiyat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi va mazkur yo‘nalishda amalga oshirilayotgan hamkorlik ishlari haqida ham to‘xtalib o‘tdi.

23 октября текущего года через платформу «ZOOM» был проведён очередной час правового обучения для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
В ходе учебного часа выступил ведущий специалист по антимонопольному комплаенсу В.Л.Гусейнов, который подробно рассказал слушателям о борьбе с коррупционными преступлениями в Республике Узбекистан в 2024 году.
В 2024 году в Узбекистане за коррупционные преступления были наказаны 7354 человека, что на 12,5% больше, чем в прошлом году. Ущерб от коррупции удвоился - 2,8 трлн сумов. Андижанская область лидирует по количеству осужденных и ущерба. Наибольшее число осужденных приходится на сферы образования и здравоохранения.
В Узбекистане в 2024 году выявлено увеличение количества коррупционных преступлений и ущерба, нанесенного государственным интересам. Эта информация была отмечена в Национальном докладе по борьбе с коррупцией, который был рассмотрен Законодательной палатой Олий Мажлиса 16 сентября 2025 года.
За 4649 коррупционных преступлений в прошлом году.
К ответственности привлечены 7354 человека. Количество осужденных увеличилось на 12,5% по сравнению с 2023 годом (6535), а количество таких преступлений - на 12,6% (4128).
Ущерб, нанесённый интересам государства коррупцией, составил 2,81 трлн сумов (в 2023 году - 1,4 трлн сумов, в 2022 году - 2,04 трлн сумов).
Наибольший ущерб пришёлся на следующие регионы: Андижанская область - 680 млрд сумов (было 243 млрд), город Ташкент - 332 млрд сумов (было 132 млрд), Наманганская область - 308 млрд сумов (было 194 млрд) и Сырдарьинская область - 289 млрд сумов.
После спада в 2023 году в прошлом году наблюдался рост большинства категорий коррупционных преступлений:
хищений путем присвоения или растраты - с 3587 до 4189 (+16,8%),
мошенничество - с 935 до 1191 (+27,4%),
взяточничество - с 142 до 187 (+31,7%),
дача взятки - с 1009 до 1086 (+7,6%),
должностной подлог - от 101 до 106 (+4,9%),
злоупотребление властью или должностными полномочиями - сократилось с 200 до 188 (-6%).
В 2024 году выявлено 123 случая, связанных с трудоустройством, 292 случая, связанных с выдачей банковских кредитов, 640 случаев, связанных с использованием бюджетных средств.
Наибольшее количество коррупционных преступлений по регионам:
Андижанская область 882, Самаркандская область 643, Самаркандская область 643, Ташкентская область 697, Кашкадарьинская область 695.
В большинстве регионов зафиксирован рост числа осужденных. Этот рост был особенно заметен в Самаркандской области (+73%), Каракалпакстане (+52%) и городе Ташкенте (+31%). Снижение наблюдалось в Кашкадарьинской (-14,5%), Андижанской (-9,2%) и Ферганской (-2,5%) областях.
Количество осужденных за коррупционные преступления образование
(с 474 до 654) и в сфере здравоохранения (с 299 до 342). Для сравнения, число осужденных банкиров сократилось с 323 до 271, а число сотрудников органов местного самоуправления - с 250 до 106.
Узбекистан занял 121-е место из 180 стран в Индексе восприятия коррупции Transparency International за 2024 год, опустившись на одну позицию ниже рейтинга 2023 года.
Также в ходе выступления В.Л.Гусейнов предоставил информацию о ходе рассмотрения в ГУП «ЦЭМС» реализации Программы мер по снижению риска нарушений законодательства о конкуренции и защите прав потребителей.
В соответствии с Законами «О конкуренции», «О государственных закупках», «О защите прав потребителей», постановлением Кабинета Министров от 2.03.2021г. Nº1 14 по антимонопольному комплаенсу, в целях их полноценного исполнения, в ГУП «ЦЭМС» разработана и распоряжением Начальника №7-F от 25.02.2025г. утверждена «Программ мер по снижению рисков нарушения законодательства о конкуренции и защите прав потребителя на 2025 год».
1. Проведенный анализ исполнения Программы антимонопольных мер за 3 квартал 2025г. показал, что после прошедших совещаний руководящего состава аппарата ГУП «ЦЭМС» и СЭМС, и критического обсуждения результатов работы и недостатков по выполнению Программы, большинство руководителей отделов и служб сделали надлежащие выводы и показали в отчетном периоде ответственное отношение к выполнению Распоряжения в части реализации запланированных антимонопольной Программой мероприятий, в том числе организации и проведения технической учебы.
В частности, с положительной стороны следует отметить руководителей СКУРП (Н.Розыкулова), СУДиККПП (А.Юсупов), СЭМС Республики Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Навоийской, Ферганской областей, организовавшие регулярное обучение сотрудников по антимонопольному законодательству на основе отдельно разработанных Планов технической учебы.
Вместе с тем, в отдельных подразделениях ещё допускаются упущения, влияющие на качественное выполнение Распоряжения и запланированных мероприятий, предусмотренных Программой.
В частности:
План технической учебы по изучению ВНДП и нормативно-правовых актов согласно пунктам программы антимонопольных мер, до настоящего времени не предоставлен СЭМС Бухарской и Джизакской областей, несмотря на то, что данное упущение ранее отмечалось по итогам выполнения Программы в 1 и 2-м квартале.
На регулярной основе в рамках антимонопольной Программы проводились технические занятия в СЭМС Республики Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Наманганской, Ферганской, Бухарской областей, где организовано и проведено 5 - 7 занятий за квартал с оформлением протоколов.
Однако, руководителями СЭМС Хорезмской и Самаркандской областей проведено всего 1 - 2 технических занятия за квартал, что явно недостаточно с учетом специфики производственной деятельности и необходимости повышения правовой грамотности сотрудников в сфере антимонопольного законодательства.
Продолжают иметь место факты формального подхода к организации, проведению обучения и оформлению протоколов по результатам, на что обращалось внимание соответствующих руководителей по результатам работы в 1 и 2-м кварталах текущего года. Так, упрощенно указаны тема занятий, цель обучения, отсутствуют либо предельно кратко изложено содержание доклада сотрудника, проводящего обучение. Указанное свидетельствует о недостаточно ответственном отношении к организации и проведении технической учебы ответственных сотрудников и ослабления контроля со стороны начальников СЭМС Ферганской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Бухарской областей.
В целях предупреждения возникновения ситуаций, которые создают предпосылки к нарушению законодательства о конкуренции и защите прав потребителей, обеспечить безусловное выполнение внутренних нормативных документов ГУП «ЦЭМС» и нормативно-правовых актов Республики Узбекистан, качественное исполнение служебных обязанностей на всех этапах работы, в т.ч. по своевременному рассмотрению заявок на услуги в радиочастотном спектре, поступающих обращений физических и юридических лиц;
в протоколах проведенных технических занятий в обязательном порядке подровно указывать тему и цель занятия, а также основное содержание ведеко прорабатываемых учебных вопросов.
В данном контексте следует особо отметить, что по результатом 2025 годаю отчет о выполнении Программы мер вместе с протоколами техучебы будет направлен в и Антимонопольный комитет, что требует от руководителей и ответственных за техучебу сотрудников ответственного отношения к данному направлению деятельности.
Также выступила ведущий инженер Службы координации и учета радиочастотных презентаций М.В. Зайцева с докладом, посвященным итогам Всемирной конференции радиосвязи - 2023 (WRC-23).