Navoiy viloyatining Xatirchi tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan yoshlar bilan ishlashni samarali tashkil qilish borasida ilgari surilgan besh muhim tashabbusning uchunchi 3 yo‘nalishi - aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan ko‘plab ishlar olib borilmoqda.
Ushbu besh tashabbusni amaliyotga joriy etish borasida yoshlarning mafkuraviy immunitetini kuchaytirish, ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoitlar yaratish, ularni kompyuter texnologiyalari, dasturlash asoslari va robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida Navoiy viloyatinning Xatirchi tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi sanitariya-epidemiologiya talablarga rioya etilgan holda ochildi.
Mazkur markaz “O‘zbekiston pochtasi” aksiyadorlik jamiyati Navoiy filiali Xatirchi tuman pochta aloqasi tarmog‘iga qarashli binoda tashkil etildi. O‘quv markazi  tuman markazida joylashgan.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi zarur texnik vositalar bilan jihozlandi. Jumladan, kompyuterlashtirilgan o‘quv xonasida yoshlarga kompyuter texnologiyalari, dasturlash, robototexnika va kibersport asoslarini o‘rgatish uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan.
O‘quv kurslariga tumanda joylashgan barcha maktablarning 5-11 sinflarda ta’lim olayotgan mingdan ortiq o‘quvchilarni, shuningdek, uyushmagan yoshlarni jalb qilish hamda korxona va tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan xodimlarning AKT sohasidagi bilim saviyasini oshirish rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, “One Million Uzbek coders” yirik loyiha bo‘yicha tuman yoshlarni jalb qilish ishlar ham amalga oshiriladi. Bugungi kunda Navoiy viloyati bo‘yicha «One Million Uzbek coders» platformasida o‘n mingdan ziyod yosh yigit-qizlar ro‘yxatdan o‘tdi. Xatirchi tumanida esa «One Million Uzbek coders» platformasida 355 ta yoshlar ro‘yxatdan o‘tib, 57 tasi muvaffaqiyatli ravishda kurslarni tamomladi va sertifikatlarga ega bo‘lishdi.

В Хатырчинском районе Навоийской области открылся Учебный центр цифровых технологий
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций  Республики Узбекистан проводится активная работа в рамках третьего направления Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан — созданием условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий и Интернета населением и молодежью.
В ходе реализации Пяти инициатив и с целью укрепления идейного иммунитета молодых людей, создания условий для реализации их творческого и интеллектуального потенциала, дальнейшей популяризации компьютерных технологий, программирования и робототехники, киберспорта, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в Хатырчинском районе Навоийской области открылся Учебный центр цифровых технологий с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических требований.
Учебный центр цифровых технологий открылся в здании почтовой связи Хатырчинского района Навойиского филиала АО «Узбекистон почтаси». Данный центр располагается в районном центре, что создает удобства для жителей.
Центр оснащен необходимым техническим оборудованием. В частности, в компьютеризированной учебной аудитории созданы все условия для обучения молодежи основам компьютерных технологий, программирования, робототехники и киберспорта.
Данный центр предназначен для привлечения к обучению свыше тысячи учеников 5-11 классов районных школ, а также нетрудоустроенных молодых людей, повышения квалификации сотрудников предприятий и организаций в сфере ИКТ.
Помимо этого, продолжается работа по привлечению районной молодежи к участию в мегапроекте «One Million Uzbek coders». В настоящее время по Навоийской области на данной платформе зарегистрировалось свыше десяти тысяч юношей и девушек. В Хатырчинском районе зарегистрировались 335 молодых людей, из которых 57 успешно окончили курсы и получили сертификаты.