Xorazm viloyatida radiohavaskorlar bilan uchrashuv tashkil etildi
2022-yil 11-iyun kuni Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari va Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaasiga koʻmaklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti Xorazm viloyati boshqarmasi qoshidagi Radiohavaskorlik fedyeratsyasi radiohavaskorlari bilan uchrashuv tashkil qilindi.
Yig‘ilishda Radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashining 2021-yil 3-martdagi 638-sonli qarori “O‘zbekiston Respublikasi hududida radiohavaskorlik radiostansiyalaridan foydalanishning texnik shartlari haqida” ma’ruza qilindi.
Mavzu doirasida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qarorining tegishli bandlari, shuningdek, radiohavaskorlar tomonidan zamonaviy radioaloqa turlaridan, shu jumladan ular tomonidan ishlatiladigan radioaloqaning raqamli turlaridan, Xalqaro elektraloqa ittifoqining Radioaloqa reglamenti va O‘zbekiston Respublikasi radiochastotalarni taqsimlash jadvalida keltirilgan radiochastota diapazonlarni hisobga olgan holda havaskorlik radiostansiyalaridan foydalanish shartlari xususida so‘z bordi.
Shuningdek, yig‘ilish qatnashchilariga radiohavaskorlik radiostansiyalaridan foydalanish uchun belgilangan texnik shartlar, belgilangan quvvatlar, radiochastota polosalari va radioaloqa turlari hamda ulardan foydalanishga qo‘yiladigan talablar alohida ta’kidlab o‘tildi.
Yig‘ilish davomida radioaloqadan foydalanish qoidalari va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Respublikasi Radiosport bo‘yicha o‘tkazilgan chempionatda faxrli o‘rinlarni egallagan radiohavaskorlar R.Ganiyev, A.Kadirov, R.Kadirov va R.Gabduraupovlarni taqdirlash marosimi o‘tkazildi va ular esdalik sovg‘alar, diplomlar bilan taqdirlandilar.
Shuningdek, radiohavaskorlar M.Allayarov, F.Babajonovlar radiohavaskorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.

В Хорезмской области была организована встреча с радиолюбителями
11 июня 2022 года сотрудниками Службы электромагнитной совметимости Хорезмской области была организована встреча с радиолюбителями Федерации радиолюбителей при Хорезмском областном управлении «Ватанпарвар», организации содействия обороне Республики Узбекистан.
На собрании было представлено постановление Республиканского Совета по радиочастотам №638 от 3 марта 2021 года «О технических условиях использования любительских радиостанций на территории Республики Узбекистан».
Радиолюбители были ознакомлены с основными требованими Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств». Также была дана подробная информация по современным цифровым видам радиосвязи, применяемых в радиолюбительской связи и условиях их использования с учетом полос радиочастот, указанных в Регламенте радиосвязи Международного союза электросвязи и таблице распределения радиочастот Республики Узбекистан.
Участники встречи были ознакомлены с техническими условиями использования радиолюбительских станций, такими как допустимая мощность РЭС, разрешённые к использованию диапазоны радиочастот. Кроме того, были обсуждены правила пользования радиосвязью и другие вопросы.
В завершение встречи состоялась церемония награждения радиолюбителей Р.Ганиева, А.Кадырова, Р.Кадырова и Р.Габдураупова, занявших почетные места в Чемпионате Республики Узбекистан по Радиоспорту, и им были вручены памятные подарки и дипломы.
Радиолюбители М.Аллаяров и Ф.Бабаджонов также высказали свое мнение о развитии радиолюбительской деятельности.