“Uzmobile” filiali Xorazm viloyati bog‘lamasining Yangiariq tumanida joylashgan mobil aloqa tayanch stansiyasiga radioxalaqit ta’sir etayotganligi to‘g‘risida shikoyat-arizasiga muvofiq Xorazm viloyati EMMX xodimlari tomonidan noqonuniy faoliyat yuritayotgan qurilmalarni aniqlash bo‘yicha tadbir o‘tkazildi.
O‘tkazilgan chora-tadbirlar natijasida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qarorining 2-ilovasi “Radioelektron vositalarni sotib olish va(yoki) o‘rnatish, xorijdan olib kirish, ekspluatasiya qilishga ruxsat etish va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomi hamda O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli “O‘zbekiston Respublikasi hududida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalaridan foydalanish to‘g‘risida”gi qarori talablarini buzib, efirda noqonuniy faoliyat yuritayotgan fuqaro aniqlandi. Aniqlangan retranslyator qurilmasining ish faoliyati to‘xtatilib, REV egasiga ogohlantirish xati taqdim qilindi.

В Хорезмской области приостановлена работа ретрансляторов, которые создают радиопомехи базовым станциям операторов мобильной связи
В соответствии с обращением филиала “Узмобайл” на радиопомехи базовой станции сотовой связи, расположенной в Янгиарыкском районе Хорезмской области, сотрудниками СЭМС Хорезмской области было проведено мероприятие по выявлению незаконно действующих устройств.
В результате проведённых мероприятий был выявлен факт несоблюдения со стороны физического лица требований Приложения № 2 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 “Положение о порядке приобретения и(или) установки, ввоза из-за границы, разрешения на эксплуатацию и использования радиоэлектронных средств”, а также Решения Республиканского совета по радиочастотам Республики Узбекистан № 707 от 23 августа 2022 года ”Об использовании ретрансляторов, усиливающих сигналы сетей мобильной связи на территории Республики Узбекистан". В итоге работа ретранслятора была прекращена, а владельцу РЭС было предоставлено письмо с предупреждением.