IT-Parkda “kvazikristallarni kashf etgani” uchun 2011-yilda kimyo boʻyicha Nobel mukofoti laureate boʻlgan, Isroilning yetakchi Texnologiya universiteti Texnion professori Dan Shextman bilan rasmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Isroil davlatining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Eduard Shapira, IT-Park bosh direktori Farhod Ibragimov, Isroil Davlati elchixonasi delegatsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi vakillari, shuningdek IT-Park startap jamoalari vakillari ishtirok etdilar.
Janob Eduard Shapira Oʻzbekiston Respublikasining IT sohasini rivojlantirish uchun hukumat tomonidan koʻrsatilayotgan kuchli yordamlar, koʻplab xorijiy mutaxassislarni jalb qilinayotganligi haqida taʼkidlab oʻtdi va ushbu tashrifdan koʻzlangan asosiy maqsad Oʻzbekiston va Isroil oʻrtasida IT sohasidagi oʻzaro hamkorlikni kuchaytirish ekanligini taʼkidladi.
Oʻz navbatida IT-Park vakillari koʻplab xorijiy tadbirkorlarning Oʻzbekistonning startap-bozoriga bildirayotgan qiziqishlari, jalb qilingan investitsiyalar, xorijiy hamkorlar bilan birgalikda amalga oshirilayotgan loyihalar haqida gapirib berdi. IT-Parkning maqsadlaridan biri mahalliy IT-mutaxassislar va tadbirkorlarni oʻz faoliyat doiralarini mahalliy bozordan xalqaro bozorga qadar kengaytirishlari uchun qoʻllab-quvvatlash hisoblanadi.
Professor Dan Shextman oʻzining faoliyati va ilmiy ishlanmalarini tijoratlashtirish yoʻllari toʻgʻrisida batafsil soʻzlab berdi, shuningdek IT-Park vakillarini IT-tashkilotlar oʻrtasidagi netvorkingni kengaytirish uchun milliy IT-musobaqalarida ishtirok etishga taklif qildi.
Tadbir doirasida IT-Park startap-jamoalari professor Dan Shextmanga oʻz loyihalarini taqdim etish va oʻzlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniyatiga ega boʻldilar.

В IT Park состоялась встреча с лауреатом Нобелевской премии Дан Шехтманом
В IT Park прошла официальная встреча с лауреатом Нобелевской премии по химии 2011 года за «открытие квазикристаллов», профессором Техниона, ведущего израильского технологического университета, Дан Шехтманом.
На встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Государства Израиль в Узбекистане Эдуард Шапира, CEO IT Park Фарход Ибрагимов, делегация посольства Государства Израиль, представители Министерства инновационного развития Республики Узбекистан и представители, а также стартап-команды IT Park.
Г-н Эдуард Шапира отметил инновационный потенциал Республики Узбекистан, усиленную государственную поддержку, которое оказывает правительство для развития ИТ-сектора, привлечение большого количества зарубежных специалистов, и выделил, что основной целью данного визита является увеличение взаимосотрудничества между Узбекистаном и Израилем в IT-отрасли.
Представители IT Park в свою очередь рассказали о заинтересованности многих иностранных предпринимателей в стартап-рынке Узбекистана, привлекаемых инвестициях, реализуемых проектах, совместно с зарубежными партнерами. Особо подчеркнута одна из целей IT Park – поддержка локальных ИТ-специалистов и предпринимателей для расширения зоны их деятельности, с локального рынка на глобальный.
Профессор Дан Шехтман подробнее рассказал о своей деятельности и путях коммерциализации научных разработок, а также пригласил представителей IT Park принять участие на национальных IT-соревнованиях Израиля для увеличения нетворкинга между ИТ-организациями.
В рамках мероприятия стартап-команды IT Park получили шанс представить свои проекты профессору Дан Шехтману и задать интересующие их вопросы.