O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri – Fuqaro muhofazasi boshlig‘ining 2022-yil 11-yanvardagi 1-son buyrug‘iga asosan joriy yilning 16-18-noyabr kunlari Qashqadaryo viloyati Qarshi tumanida “Boshqaruv organlari, FVDT hududiy va funksional quyi tizimlarining favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘yicha harakatlari” mavzusida qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashqlari o‘tkazilishi belgilangan.
O‘quv mashqlariga Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi hududiy quyi tizimi organlari rahbarlar tarkibi hamda ularning kuch va vositalari jalb etildi. O‘quv mashqining asosiy maqsadi - xabar bеrish tizimining tayyorgarligi va barqaror ishlashini tеkshirish, Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi hududiy quyi tizimi organlarining favqulodda vaziyatlarda funksional vazifalarini bajarish yo‘nalishlarini aniqlashtirish, avariya-qutqaruv va boshqa kеchiktirib bo‘lmaydigan vazifalarni bajarishda moddiy-tеxnik ta’minot masalalarini hal etish, yuzaga kеlgan favqulodda vaziyatlar oqibatlarini bartaraf etish, Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi xizmatlarining hamkorlikdagi harakatlarini ko‘rib chiqish bеlgilandi. Ushbu qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashqlari davomida davlat tizimi organlari xodimlari favqulodda vaziyatlardagi shayliklari va bilim-ko‘nikmalarini oshirdilar.
Ushbu qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashqlarida “EMMM” DUK va Qashqadaryo viloyati EMMX xodimlari kuzatuvchi sifatida ishtirok etdilar.

В Кашкадарьинской области проведены командно-штабные учения
В соответствии с распоряжением Премьер министра Республики Узбекистан-начальника гражданской защиты №1 от 11 января 2022 года принято решение о проведении с 16 по 18 ноября текущего года в Каршинском районе Кашкадарьинской области командно-штабных учений на тему “Действия территориальных и функциональных подсистем Органов управления, ГСЧС по ликвидациям чрезвычайных ситуаций”.
К учениям привлечены силы и средства, а так же руководящий состав УЧС. Основной целью учений является проверка готовности и стабильной работы системы оповещения, уточнение направлений выполнения функциональных задач Управлением ЧС, определение вопросов материально-технического обеспечения при выполнении аварийно-спасательных и других неотложных задач, ликвидация последствий чрезвычайных ситуаций. В ходе командно-штабных учений сотрудники органов государственной системы повысили свою подготовленность, знания и навыки действий в чрезвычайных ситуациях.
В данных командно-штабных учениях сотрудники ГУП «ЦЭМС» и СЭМС Кашкадарьинской области принимали участие в качестве наблюдателей.