Prezidentimiz tomonidan yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha belgilab bergan 5 ta muhim tashabbuslardan uchinchisi, aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan. Shundan kelib chiqib, Respublikamiz hududlarida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilmoqda.
Bugun, 7 noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Samarqand viloyati, Kattaqo‘rg‘on shahrida “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ” foydalanishga topshirildi.
Kattaqo‘rg‘on shahrida 26 mingdan ortiq yoshlar istiqomat qilishmoqda. Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta tashabbusni ijrosini amalga oshirish natijasida ushbu yoshlarning 5 ming nafardan ortig‘ini axborot texnologiyalari va raqamli texnologiyalar bo‘yicha ko‘nikmalarini shakllantirish va malakasini oshirish nazarda tutilgan. rejalashtirilmoqda.
Dastlabki, bir yil davomida ushbu raqamli texnologiyalar markazi 1800 nafardan ortiq Kattaqo‘rg‘onlik yoshlarni robototexnika, dasturiy ta’minot va raqamli texnologiyalar bo‘yicha bilim ko‘nikmalarini oshirishga xizmat qiladi.
Respublika miqyosida “Raqamli texnologiyalar o‘quv markaz”larini tashkil etish bo‘yicha shu kunga qadar Namangan (Namangan sh.,Kosonsoy t.), Farg‘ona (Marg‘ilon sh.), Andijon (Andijon sh.), Sirdaryo (Mirzaobod t.), Buxoro (Kogon sh.), Xorazm (Xiva sh.),Surxondaryo (Angor t.), Toshkent viloyatida (Bo‘ka, Pskent, Oqqo‘rg‘on t. va Yangiyo‘l sh.), Toshkent shahrida (Uchtepa, Olmazor t.), Qoraqalpog‘iston respublikasida (Nukus sh., Beruniy, Qonliko‘l va Mo‘ynoq t.) jami 18 ta Markaz filiallari tashkil etilgan bo‘lib bugun ularning soni ya’na bittaga ortdi.

Третья из 5 инициатив, определенных Президентом нашей страны по повышению духовности молодежи и организации их свободного времени, направлена на организацию эффективного использования компьютерных технологий и интернета среди населения и молодежи. Исходя из этого, в регионах республики создаются учебные центры цифровых технологий.
Сегодня, 7 ноября Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в городе Каттакургане Самаркандской области сдан в эксплуатацию Центр цифровых технологий.
В Каттакургане проживает более 26 тысяч молодых людей. В результате реализации 5 инициатив, выдвинутых Президентом нашей страны, предусматривается подготовка и повышение квалификации более 5 тысяч молодых людей по информационным и цифровым технологиям..
В течение первого года этот центр цифровых технологий будет способствовать повышению навыков 1800 молодых людей в области робототехники, программного обеспечения и цифровых технологий.
На сегодняшний день в рамках создания “учебных центров цифровых технологий” в масштабах республики уже действует 18 центров: в Наманганской области (г. Наманган, Касансайский район), в Ферганской области (г. Маргилан), г. Андижан), в Сырдарьинской области (Мирзаабадский район), в Бухарской области (г. Каган), в Хорезмской области (г. Хива), в Сурхандарьинской области (Ангорский район), в Ташкентской области (Бука, Пскент, Аккурган и Янгиюль), в г.Ташкенте (Учтепинский, Алмазарский районы), в Республике Каралпакстан (г.Нукус, Беруни, Канлыкульский район и г. Муйнак). Сегодня это количество увеличилось еще на один центр.