Huquq - tartibot organlari bilan hamkorlikda ishlarni kuchaytirish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi EMMX muhandislari M.Dlekeyev va N.Narimovlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son Qarori 5-ilovasi “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq hamda 2022-yil mobaynida hamkorlikda ishlar rejasi bo‘yicha Qo‘ng‘irot tumani IIBda profilaktika inspektorlari va shaxsiy tarkibiga o‘quv seminar tashkil etildi. O‘quv seminarga Qo‘ng‘irot tumani IIB boshlig‘ining o‘rinbosari, mayor M.B.Qarlibayev raislik qildi.
Seminarda Qo‘ng‘irot tumani IIB shaxsiy tarkibiga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qaroriga asosan hamkorlikda ishlash tartibi, radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanish bo‘yicha respublikamizda so‘ngi qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun mohiyati tushintirildi. Shuningdek, nazorat qilish borasida hamkorlikdagi amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar yuzasidan tushunchalar berildi. Undan tashqari IIB xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashi tomonidan sohaga doir qabul qilingan qarorlar to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tildi.

Согласно приложению №5 “О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза и использования на территории Республики Узбекистан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств", утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан за №801 от 22.12.2020 г, а также в соответствии с планом совместных работ на 2022 год инженерами СЭМС Республики Каракалпакстан М.Длекеевым и Н.Наримовым был организован обучающий семинар для инспекторов профилактики и личного состава Кунградского РОВД Республики Каракалпакстан. Учебный семинар прошел под руководством заместителя начальника Кунградского РОВД майора М.Б.Карлыбаева.
На семинаре личному составу Кунградского РОВД был разъяснен порядок совместной работы в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 и содержание принимаемых в республике нормативно-правовых актов по использованию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств. Также были даны разъяснения о порядке совместной работы по контролю в этом направлении. Кроме того, сотрудникам личного состава Кунградского РОВД была предоставлена информация о решениях, принятых Республиканским советом по радиочастотам Республики Узбекистан в данной сфере.