Favqulodda vaziyatlar vazirligida “Favqulodda vaziyat ro‘y berish xavfi yoki favqulodda vaziyat ro‘y berganligi haqida xabar berishning avtomatlashtirilgan tizimini rivojlantirish hamda undan samarali foydalanishni tashkil etish to‘g‘risida” 2023-yil 11-avgustdagi qarori ijrosi yuzasidan xabar berish tizimlari yaratilishi bo‘yicha bugungi kunga qadar amalga oshirilgan ishlar, muammolar hamda kelgusidagi vazifalar to‘g‘risida mas’ul vazirlik va idoralar vakillari ishtirokida o‘quv amaliy seminari o‘tkazildi.
Seminar davomida Favqulodda vaziyat ro‘y berish xavfi yoki favqulodda vaziyat ro‘y berganligi haqida xabar berishning avtomatlashtirilgan tizimining asosiy maqsadi va vazifalari, xabar berish tizimining tarkibi, xabar berish tizimini yaratish, ishga tushirish, saqlash va undan foydalanish tartibi hamda xabar berish tizimining tayyorligini tekshirish va baholash tartiblari ishtirokchilarga tushuntirib o‘tildi.

В МЧС состоялся семинар
20 сентября текущего года в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан состоялся учебно-практический семинар с участием представителей ответственных министерств и ведомств о проделанной работе, проблемах и перспективных задачах по созданию систем оповещения в связи с реализацией постановления №361 от 11 августа 2023 года «О разработке автоматизированной системы оповещения о риске возникновения чрезвычайной ситуации или возникновении чрезвычайной ситуации и организации ее эффективного использования».
На семинаре были пересмотрены основное назначение и задачи автоматизированной системы оповещения о риске возникновения чрезвычайной ситуации или возникновении чрезвычайной ситуации, состав системы оповещения, порядок создания, запуска, ведения и использования системы оповещения, а также участникам были разъяснены процедуры проверки готовности системы оповещения и процедуры оценки.
Первый заместитель директора ООО «UNICON.UZ» Т. В. Машанпин  выдвинул предложения по совершенствованию аппаратно-программных комплексов систем оповещения.