Sun’iy intellekt yo‘nalishida vazirlik, idora va tashkilotlar mutaxassislarning bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan o‘quv seminar tashkil etildi
Bugun, 25-noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida vazirlik, idora va tashkilotlarda axborot texnologiyalari yo‘nalishida faoliyat olib borayotgan mutaxassislarning sun’iy intellekt yo‘nalishi bo‘yicha boshlang‘ich bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda vazirlik va idoralarning 30 ga yaqin vakillari ishtirok etishdi. Seminarda Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti rahbarlari sun’iy intellekt bo‘yicha umumiy tushunchalar, sun’iy intellekt tarixi bilan ishtirokchilarni tanishtirdi. Shuningdek, seminar davomida sun’iy intellekt texnologiyalarining inson hayotida va jamiyatning rivojlanishida tutgan o‘rni, O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalarining rivojlanish holati va istiqbollari hamda Jahon miqyosida sun’iy intellektning rivojlanish tendensiyalari haqida ma’lumotlar berildi.

В министерстве ИКТ был организован семинар, направленный на формирование начальных знаний и навыков специалистов министерств, ведомств и организаций в области искусственного интеллекта
Сегодня, 25 ноября, в министерстве ИКТ состоялся семинар, направленный на формирование начальных знаний и навыков в области искусственного интеллекта у специалистов, работающих в сфере информационных технологий в министерствах, ведомствах и организациях. В мероприятии приняли участие около 30 представителей министерств и ведомств. На семинаре руководители Научно-исследовательского института развития цифровых технологий и искусственного интеллекта познакомили участников с общими концепциями и историей искусственного интеллекта. Также в ходе семинара была представлена информация о роли технологий искусственного интеллекта в жизни человека и развитии общества, о состоянии и перспективах развития технологий искусственного интеллекта в Узбекистане и тенденциях развития искусственного интеллекта в мировом масштабе.