Mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari izchil rivojlanib bormoqda. Bu, oʻz navbatida, sohaning barqaror taraqqiy etib borishi uchun malakali mutaxassislarga boʻlgan ehtiyojni oshiradi. Joriy yilning 19 mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida yoshlarga eʼtiborni kuchaytirish, ularni axborot texnologiyalaridan foydalanish koʻnikmalarini shakllantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Jumladan, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga ilgʻor xalqaro tajribalar asosida barcha shahar va tumanlar markazlarida Raqamli texnologiyalar oʻquv markazlarini tashkil etish boʻyicha topshiriq berildi. Bu markazlarda elektron tijorat va dasturlash bepul oʻrgatiladi, axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik bilan shugʻullanish boʻyicha innovatsion koʻnikmalar beriladi, “startap” loyihalarga yordam koʻrsatiladi.
Ushbu tashabbus asosida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (keyingi oʻrinlarda – Vazirlik) tomonidan Sirdaryo viloyatining barcha tuman va shaharlarida shunday markazlar tashkil etish boʻyicha konsepsiya ishlab chiqildi.
22 mart kuni “Oʻzbektelekom” Aksiyadorlik kompaniyasi Sirdaryo viloyat filiali Mirzaobod tumani telekommunikatsiya bogʻlamasi maʼmuriy binosida “Raqamli texnologiyalar markazi” ochildi.
Taʼkidlash zarurki, qisqa fursatlarda Vazirlik tomonidan Sirdaryo viloyatining Mirzaobod tumanida Raqamli texnologiyalar va IT-tadbirkorlik oʻquv markazini ochish boʻyicha tashkiliy choralar koʻrilib, Markaz zamonaviy kompyuterlar va zarur jihozlar bilan taʼminlandi. Ushbu Markazning mamlakatimiz boʻylab Navroʻz umumxalq bayrami tadbirlari davom etayotgan paytda ochilishi Sirdaryo viloyati yoshlariga munosib bayram tuhfasi boʻldi.
Mirzaobod tumanida joylashgan mazkur Markaz Sirdaryo viloyatining shahar va tumanlarda ochiladigan markazlar hamda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti va Hindistonning ilgʻor tajribasi asosida tashkil etilayotgan Texnopark oʻrtasida oʻziga xos koʻprik vazifasini bajaradi.
Markazda yoshlarga axborot texnologiyalari, dasturlash, robototexnika, kibersport asoslari va elektron tijorat sohasida innovatsion tadbirkorlik yoʻnalishida oʻquv kurslari tashkil etiladi. Ushbu Markazda 3 ta yosh toifasida, yaʼni 9-15, 16-19 hamda 20-25 yoshdagi taʼlim oluvchilar bosqichma-bosqich axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida malakali mutaxassislar sifatida tayyorlanadi.
Qolaversa, Markazda yoshlarni kompyuter sportiga (kibersportga) jalb qilish, kibersport qoidalarini oʻrgatish, turli oʻyinlar boʻyicha guruhlarni shakllantirish, jamoaviy oʻyinlar amaliyotini tashkil etish, respublika miqyosida musobaqalar oʻtkazish ham koʻzda tutilgan.

В Мирзаабадском районе Сырдарьинской области открылся «Центр цифровых технологий»
В нашей стране поступательно развиваются информационно-коммуникационные технологии. Это, в свою очередь, увеличивает потребность в квалифицированных специалистах для достижения устойчивого развития отрасли. На видеоконференции под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 19 марта 2019 года особое внимание было уделено вопросам повышения внимания молодежи, улучшения ее навыков использования информационных технологий. В частности, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций было поручено создать сеть Центров обучения цифровым технологиям во всех городах и районах на основе передового международного опыта. В этих центрах, обучение основам  электронной коммерции и программированию будет предоставляться бесплатно, также будущие предприниматели в области информационных технологий будут обучаться инновационным навыкам, а стартап-проектам будет оказана соответствующая поддержка.
На основании этой инициативы Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций (далее – Министерство) разработало концепцию создания таких центров во всех районах и городах Сырдарьинской области.
22 марта в административном здании Мирзаабадского районного узла телекоммуникаций Сырдарьинского регионального филиала Акционерной компании «Узбектелеком» открылся «Центр цифровых технологий».
Примечательно, что в короткие сроки министерство приняло организационные меры по запуску Центра цифровых технологий и предпринимательства в сфере информационных технологий в Мирзаабадском районе Сырдарьинской области, оснащенного современными компьютерами и необходимым оборудованием.
Открытие этого центра в дни празднования всенародного праздника Навруз стало достойным праздничным подарком для молодежи Сырдарьинской области.
Центр, расположенный в Мирзаабадском районе, будет служить своеобразным мостом между Центрами, которые откроются в городах и районах области, и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми, Университетом Инха в городе Ташкенте, а также Технопарком, который будет организован на основе ведущего индийского опыта.
В Центре для молодежи будут организованы учебные курсы по информационным технологиям, программированию, робототехнике, основам киберспорта,      инновационному предпринимательству в области электронной коммерции. В данном Центре в 3-х возрастных группах - от 9 до 15, от 16 до 19 и от 20 до 25 лет, молодежь постепенно будет подготавливаться в качестве квалифицированных специалистов в области информационно-коммуникационных технологий.
Кроме того, в Центре планируется привлекать молодежь к компьютерным видам спорта (киберспорту), обучать правилам киберспорта, формировать группы по различным играм, организовывать командные тренировки, проводить соревнования на национальном уровне.
В церемонии открытия «Центра цифровых технологий» приняли участие представители государственных и общественных организаций, учебных заведений, специалисты в данной области.