Mo‘ynoqda radiomonitoring ishlari olib borildi
Davlatimiz Rahbari tomonidan kiritilgan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” dasturi doirasida mamlakatimizning barcha hududlarini mobil aloqa va internet bilan to‘liq qamrab olish vazifalari topshirilgan. Ayniqsa xalqaro va respublika ahamiyatiga ega avtomobil yo‘llarda, turistik zonalarda aholi va turistlarni mobil aloqa, internet xizmatlari bilan ta’minlash, mobil qamrov hamda internet sifatini oshirish bugungi kundagi dolzarb vazifalardan biri hisoblanadi.
Shu maqsadda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati muhandislari tomonidan A‑380 “G‘uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu” xalqaro avtomobil yo‘lining Nukus‑Qo‘ng‘irot qismida, respublika ahamiyatidagi avtomobil yo‘lining Qo‘ng‘irot‑Mo‘ynoq qismida, shuningdek turistik ahamiyatga ega Mo‘ynoq tumanida mobil aloqa qamrovi holatini aniqlash yuzasidan radiomonitoring tadbirlari olib borildi.
Radiomonitoring davomida ushbu hududlarda mobil internet va mobil aloqaning bugungi kundagi holati o‘rganildi. Radiomonitoring natijasida olingan ma’lumotlar tahlil qilinib, mobil aloqaning qamrovi bo‘yicha ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy sho‘basiga taqdim qilindi.

В Муйнаке проведен радиомониторинг
В рамках представленной программы Главой государства «Цифровой Узбекистан - 2030» поставлена   задача полного охвата мобильной связью и интернетом всех регионов нашей страны. Обеспечение жителей и туристов услугами мобильной связи и интернета, улучшение покрытия мобильной связи и качества интернета, особенно на автомагистралях международного и республиканского значения, в туристских зонах является одной из актуальных задач на сегодняшний день.
С этой целью инженерами Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан изучено состояние покрытия мобильной связи на участке Нукус-Кунград международной автомобильной дороги А-380 «Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу», на участке автомагистрали республиканского назначения Кунград-Муйнак, а также в туристическом районе Муйнак проведены радиомониторинг по измерению охвата мобильной связи.
В ходе радиомониторинга изучалось текущее состояние мобильного интернета и мобильной связи в этих регионах. Данные, полученные в результате радиомониторинга, были проанализированы и данные о покрытии мобильной связи представлены в региональное отделение Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан по Республике Каракалпакстан.