Қаюмов Ниёз Рашидович “Электромагнит мослашув маркази” ДУК Қашқадарё вилояти Электромагнит мослашув ҳизматида узоқ йиллардан буён самарали меҳнат қилиб келаётган тажрибали ходимлардан бири ҳисобланади.
Ниёз Рашидович 1958 йил 5 октябрда Қарши шаҳрида таваллуд топган. 1975-1978 йиллар давомида Қарши шаҳар ўрта маҳсус билим юртида таҳсил олгач, 1978-1980 йилларда Белорусия Республикасида ҳарбий хизматни ўтаб келди.
У ўз фаолиятини 1980 йилда Қарши шаҳридаги 19-автосаройда ҳайдовчи сифатида бошлаган. 1986 йилда Чернобил АЭС фожиаси оқибатларини бартараф этишда ҳам иштирок этган.
Н.Р.Қаюмов Қашқадарё вилояти Электромагнит мослашув ҳизматидаги фаолиятини 1995 йилда бошлаган. Корхона раҳбарияти унинг профессионал ҳайдовчи эканлигини ҳисобга олиб, унга “Фольксваген” русумли махсус мобиль ўлчов автомашинасини бошқаришни топширди. У мутахассислар билан хизмат сафарлари пайтида ноқонуний радиоэлектрон воситаларининг вилоят ҳудудида сотилиши ва эксплуатация қилинишига қарши қидирув ишларини амалга оширишда ҳайдовчилик вазифасини аъло даражада бажариб келмоқда.
Ниёз Қаюмов ўзининг кўп йиллик меҳнати, касбий ва ҳаётий бой тажрибага эга эканлиги билан жамоа орасида катта ҳурмат-эътибор қозонган.
Ниёз Рашидович уч нафар фарзанднинг отаси, икки неваранинг меҳрибон бобоси.
Халқимизнинг меҳнат қилган эъзоз топади деган доно нақли бор. Ниёз Қаюмовнинг ҳам самарали меҳнати эътибордан четда қолмади. Яъни жорий йилда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан Мустақиллигимизнинг 27 йиллик байрами арафасида Каюмов Ниёз Рашидович “Ўз касбининг устаси” белгиси билан тақдирланди.

В течение многих лет Каюмов Ниёз Рашидович является одним из опытных сотрудников в Службе электромагнитной совместимости Кашкадарьинской области ГУП Центра электромагнитной совместимости. Ниёз Рашидович родился 5 октября 1958 года в городе Карши. В период с 1975 по 1978 годы был студентом городского среднего профессионального-технического училища. После окончания учёбы в 1978-1980 годах прошел военную службу в Республике Белорусь. Свою деятельность как водитель он начал в 1980 году на 19-й автобазе города Карши. 1986 году участвовал в ликвидации последствий аварии в Чернобыльской АЭС.
Свою деятельность в Службе электромагнитной совместимости Кашкадарьинской области Н.Р.Каюмов начал в 1995 году. Учитывая, что он профессиональный водитель, руководство предприятия поручило ему управлять специальным мобильным измерительным автомобилем марки “Фольксваген”. Во время служебных командировок и других мероприятий по поиску незаконных радиоэлектронных средств на территории области он отлично выполняет задачу водителя.
За свою многолетнюю работу, и имея богатый профессиональный и жизненный опыт, Каюмов Ниёз заслужил большое уважение среди коллег.
Ниёз Рашидович отец троих детей, любимый дедушка двух внуков.
У нашего народа есть мудрое повествование - кто много трудится, тот найдет уважение. Усердная работа Ниёза Қаюмова тоже не осталься без внимание. В текущем году, накануне 27-й годовщины Независимости Республики Узбекистан, со стороны Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Каюмов Ниёз Рашидович награжден знаком “Мастер своей профессии”.