Navoiy viloyatida radiohavaskorlar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Radiohavaskorlarning tarixiga nazar tashlaydigan bo‘lsak bu radioaloqa ixtirosi bilan boshlanadi. O‘sha vaqtlarda ko‘plab radiohavaskorlar yangi ixtiro qilingan aloqa vositasi ustida tajribalar, izlanishlar o‘tkazishgan va uzoqlardagi o‘zlari singari radiohavaskorlar bilan radioaloqa o‘rnata boshlaganlar. Bu esa vaqt o‘tishi bilan ularning xobbisiga aylangan.
Dastlab, professional aloqachilar va harbiylar tijorat hamda davlat ehtiyojlari uchun uzun va o‘ta uzun to‘lqin diapazonlaridan foydalanganlar. Chunki ushbu diapazondagi toʻlqinlar o‘sha davrning hisobi bo‘yicha birmuncha uzoq masofaga tarqaladi deb hisoblangan va to‘siqlarning aylanib o‘tish qobiliyati yuksak baholangan. Ularda qisqa to‘lqin diapazonlari biror bir qiziqish uyg‘otmagan va shuning uchun ham ushbu diapazonlar radiohavaskorlar foydalanishi uchun ajratilgan.
Vaqt o‘tishi bilan radiohavaskorlar qisqa va ba’zi o‘ta qisqa to‘lqinlarning yer shari ionosfera qatlamidan akslanib qaytishi va uzoq masofalarga tarqalishi, hatto yer sharini bir necha marotaba aylanib chiqa olish xususiyatlarini kashf qiladilar. Bu kashfiyotlar tajriba laboratoriyalarida o‘z tasdig‘ini topgandan so‘ng, ushbu diapazonlarga tijorat, turli davlat xizmatlari va harbiy radiostansiyalar tezlik bilan kirib kelgan.
Radiohavaskorlarga esa ma’lum bir chegaralangan chastota diapazonlari ajratildi. Bugungi kunga qadar, radiohavaskorlar o‘z xobbilari bilan shug‘ullanib kelmoqdalar.
E’tiborlisi shuki, bunday radiohavaskorlar bizning Navoiy viloyati hududida ham mavjud.
2022-yilning noyabr oyida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari radiohavaskorlar bilan borib uchrashishdi va radiohavaskorlik radiostansiyalarining texnik parametrlari oʻlchandi.
Uchrashuvlar davomida, Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2021-yil
3-martdagi 638-sonli “O‘zbekiston Respublikasi hududida radiohavaskorlik radiostansiyalaridan foydalanishning texnik shartlari haqida”gi qarori shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi qarorining tegishli bandlari bilan tanishtirildi.
Mazkur uchrashuvlar yakunida, radiohavaskorlarga radiohavaskorlik radiostansiyalaridan foydalanish uchun belgilangan texnik shartlar, belgilangan quvvatlar, radiochastota diapazonlari va radioaloqa turlari hamda ulardan foydalanishga qo‘yiladigan talablar to‘g‘risida tushunchalar berildi.

Оглядываясь назад, можно сказать, что история радиолюбителей началась с изобретения радиосвязи. В то время многие радиолюбители проводили исследования и эксперименты с недавно изобретенными средствами связи и начали проводить сеансы радиосвязи на расстоянии с такими же радиолюбителями. Со временем это превратилось в хобби.
Поначалу как для коммерческих, так и для государственных нужд профессиональные связисты и военные пользовались длинным и сверхдлинным диапазоном. Дело в том, что по расчетам того времени считалось, что в этих диапазонах волны распространяются на несколько большие расстояния, а их способность преодолевать препятствия оценивалась достаточно высоко. Коротковолновый диапазон не представлял интереса, поэтому был распределен для использования радиолюбителями.
Со временем радиолюбители обнаружили, что короткие и частично ультракороткие волны способны распространяться на большие расстояния, отражаясь от ионосферы, и могут даже несколько раз обогнуть земной шар. Как только это было подтверждено в экспериментальных лабораториях, эти диапазоны быстро заняли различные коммерческие, государственные и военные радиослужбы.
Радиолюбителям же выделили ограниченные диапазоны частот. По сей день радиолюбители продолжают заниматься своим хобби.
Примечательно, что такие радиолюбители есть и на территории Навоийской области.
В ноябре 2022 года сотрудники Службы электромагнитной совместимости Навоийской области встретились с радиолюбителями и провели измерения технических параметров радиолюбительских станций.
В ходе встреч радиолюбители были ознакомлены с решением Республиканского Совета по радиочастотам № 638 от 3 марта 2021 года «О технических условиях использования радиолюбительских радиостанций на территории Республики Узбекистан» и отдельными пунктами Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств».
По итогам встреч радиолюбителям были даны пояснения о технических условиях для использования радиолюбительских радиостанций, разрешенных мощностях, диапазонах радиочастот и видах радиосвязи, а также о требованиях к их использованию.