Navoiy viloyati hududidan oʻtuvchi magistral va hududiy avtomobil yoʻllarida mobil aloqa signallarining qamrovi oʻrganildi
Keyingi yillarda mamlakatimizda raqamli iqtisodiyotni faol rivojlantirish, barcha tarmoqlar va sohalarda, eng avvalo, davlat boshqaruvi, taʼlim, sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlari amalga oshirilmoqda.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan kompleks tashkiliy-texnik choralar telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yaxshilash va turlarini oshirish, shu jumladan mobil aloqa qamrovini kengaytirishga ehtiyojni yuzaga keltirmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining topshiriqlari, “EMMM” DUKning tegishli chora-tadbirlar rejasi asosida Navoiy viloyati hududidagi xalqaro, davlat va hududiy ahamiyatiga molik avtomоbil yoʻllarida mobil aloqa operatorlarining signallarining qamrovi boʻyicha oʻrganish oʻtkazildi.
Olingan maʼlumotlar tahlil qilinib, yangi baza stansiyalar o‘rnatish va mavjudlarini modernizatsiya qilish orqali mobil aloqa va mobil internet sifati va qamrovi darajasini oshirish maqsadida tegishli takliflar Vazirlikning hududiy boshqarmasiga taqdim etilmoqda.

В последние годы в нашей стране реализуется комплекс мер по активному развитию цифровой экономики, широкому внедрению современных информационно-коммуникационных технологий во всех отраслях и сферах, прежде всего в государственном управлении, образовании, здравоохранении и сельском хозяйстве.
Принимаемые комплексные организационно-технические меры по развитию и модернизации телекоммуникационной инфраструктуры позволяют повысить качество и расширить спектр телекоммуникационных услуг, в том числе зону покрытия мобильной связью.
На основании поручений Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, а также плана соответствующих мероприятий ГУП “ЦЭМС” проведено изучение покрытия сигналами операторов мобильной связи автомобильных дорог международного, государственного и регионального значения на территории Навоийской области.
Полученные данные постоянно анализируются и представляются в территориальное управление министерства с целью повышения качества и уровня покрытия мобильной связи и мобильного интернета путем установки новых базовых станций и модернизации существующих.