2019 йил 28 дан 31 майгача Тошкент шахрида радиочастота спектрини тартибга солиш ва суний йўлдош орбиталари бўйича Алоқа сохасида минтақавий ҳамдўстлиги Комиссиясини 15-йиғилиши бўлиб ўтти
Комиссия йиғилиши ва унинг ишчи гурухларида 90 дан ортиқ делегация вакиллари, Алоқа соҳасида минтақавий ҳамдўстлиги аъзолари қатнашдилар. Шу жумладан: Арманистон Республикаси, Беларус Республикаси, Азербайжон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Россия Федерацияси, Туркманистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси ва кузатувчилар: 1-туман Халқаро радиохаваскор иттифоқи, Халқаро электралоқа иттифоқи вакиллари, GSA, GSMA, OneWeb Network Access Associates Ltd., Viasat, илмий ва лоиҳа институтлари вакиллари иштирок этишди.
Алоқа соҳасида минтақавий ҳамдўстлиги Комиссияси йиғилишда қуйдаги ишчи гурухларнинг радиоалоқа ва радиоэшиттириш йўналишидаги долзарб масалалари кўриб чиқилди ва ҳисоботлари тасдиқланди:
Радиоэшиттириш бўйича ишчи гурух;
Радиочастота спектрини бошқариш бўйича ишчи гурух;
2019 йил Бутун дунё радиоалоқа конференцияси ва радиоалоқа Ассамблеясига тайёргарлик ишчи гурухи.
Радиочастота спектри ва йўлдошли алоқа орбиталари бўйича Алоқа соҳасида минтақавий ҳамдўстлиги Комиссияси томонидан “2019 йил Будутндунё радиоалоқа конфиренцияси кун тартибига қўйилган масалалари юзасидан Алоқа соҳасида минтақавий ҳамдўстлиги Алоқа мамуриятлари позицияси” ҳужжатининг янги нашри тастиқланди.
Радиочастота спектрини тартибга солиш ва суний йўлдош орбиталари бўйича Алоқа соҳасида минтақавий ҳамдўстлиги Комиссиясини 15-йиғилиши ва унинг ишчи гуруҳларида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Электромагнит мослашув маркази ДУК, «UNICON.UZ» ДУК, Радиоалоқа радиоэшиттириш ва телевидение маркази ДУК ходимлари қатнашдилар.
Йиғилиш қатнашчилари самимий қабул ва муваффақиятли иш учун шарт-шароит яратиб берганлиги учун Ўзбекистон Республикаси алоқа маъмуриятига ўз миннатдорчилигини билдирди.

В период с 28 по 31 мая 2019 года в г. Ташкент состоялось 15-е заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит
В работе заседаний Комиссии и ее Рабочих групп приняли участие более 90 представителей делегаций полноправных членов РСС – администраций связи Республики Армения, Республики Азербайджан, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Киргизской Республики, Российской Федерации, Республики Туркменистан, Республики Узбекистан и наблюдателей РСС – регуляторных органов по управлению спектром, телекоммуникационных операторов (Мегафон, МТС, ВГТРК, Ростелеком, Кыргызтелеком), научных и проектных институтов и других заинтересованных организаций, представители БР МСЭ и Регионального отделения МСЭ для региона СНГ, GSA, GSMA, OneWeb Network Access Associates Ltd., Viasat, а также Исполнительного комитета РСС.
Комиссией РСС по РЧС и СО была утверждена новая редакция документ «Позиция АС РСС по пунктам повестки дня Всемирной конференции радиосвязи 2019 года».
На 15-м заседании Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и её группах приняли участие сотрудники Мининфоком, ГУП «ЦЭМС», ГУП «ЦРРТ» и ГУП «UNICON.UZ»
Участники заседания выразили благодарность АС Республики Узбекистан за теплый прием и создание условий для успешной работы.