Ўзбекистон Республикаси Бош вазири – Фуқаро муҳофазаси бошлиғининг 2021 йил 5 майдаги 2-сонли “Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Сурхондарё ва Хоразм вилоятлари бошқарув органлари ва куч воситалари билан ҳамкорликдаги қўмондонлик – штаб ўқув машқига тайёргарлик кўриш ва ўтказиш тўғрисида”ги буйруғига асосан 2021 йил 19 –21 май кунлари Қорақалпоғистон Республикасида “Бошқарув органлари, ФВДТ ҳудудий ва функционал қуйи тизимларининг Тожикистон Республикаси ҳудудида жойлашган Сарез кўли тўғонининг ўпирилиши оқибатида юзага келган фавқулодда вазиятда аҳолини ва ҳудудларни муҳофаза қилиш бўйича ҳамкорликдаги ҳаракатлари” мавзусида ҳамкорликдаги қўмондонлик – штаб ўқув машқлари ўтказилди.
Қўмондонлик – штаб ўқув машқи Қорақалпоғистон Республикасида “Сарез кўли тўғони ёрилиши хавфи туғилганда ёки содир бўлганда табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш, оқибатларини бартараф этиш режаси”нинг ҳаракатлар тартиби оид олиб борилди.
Ўқув машқлари давомида сув тошқинларининг ҳалокатли оқибатларини камайтириш ҳамда хавфсиз ўтказишга оид кечиктириб бўлмайдиган амалий тадбирлар бошқарув органларининг куч ва воситалари ёрдамида ҳамкорликда амалга оширилди.
Ушбу ўқув машқида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги тизимидаги соҳа корхоналари билан бир қаторда “ЭМММ” ДУК марказий аппарати ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Электромагнит мослашув хизмати масъул ходимлари ҳам фаол иштирок этишди. Қўмондонлик-штаб ўқув машқи юқори савияда ўтказилди.

Согласно приказу Премьер-министра – начальника гражданской защиты Республики Узбекистан №2 от 5 мая 2021 года «О подготовке и проведении командно-штабных учений совместно с органами управления территориальных подсистем, сил и средств государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей» в 19-21 мая 2021 года в Республике Каракалпакстан прошли совместные командно-штабные учения на тему «Совместные действия органов власти, территориальных и функциональных подсистем ГСЧС по защите населения и территорий при ЧС, вызванных обрушением плотина Сарезская озера в Республике Таджикистан»
Командно-штабные учения в Республике Каракалпакстан проведены в порядке действий указанных «План мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в случае возникновения угрозы и прорыва плотины Сарезского озера»
В ходе учений во взаимодействии с силами и средствами органов управления были реализованы неотложные практические меры по снижению катастрофических последствий наводнения и обеспечению безопасности.
В учениях, наряду c подведомственными предприятиями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, активно приняли участие ответственные сотрудники центрального аппарата ГУП «ЦЭМС» и сотрудники СЭМС Республики Каракалпакстан. Командно-штабные учения прошли на высоком уровне.