“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi Samarqand viloyati hududiy inspeksiyasi va Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli qarorining 5-ilovasiga muvofiq, “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizom talablarini bajarish maqsadida, oldindan kelishilgan chora-tadbir rejasiga asosan va Shanxay Hamkorlik Tashkilot (ShHT)i Samarqand Sammitining o‘tkazilishi munosabati bilan radiomonitoring va tashqi kuzatuv tadbirlari o‘tkazildi.
Radiomonitoring tadbirlari natijasida, jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan muvofiqlik sertifikatlariga ega bo‘lmagan, hamda Samarqand viloyatida faoliyat ko‘rsatayotgan mobil aloqa operatorlarining tayanch baza stansiyalariga radioxalaqitlar hosil qilib foydalanilayotgan 23 dona retranslyator qurilma (repeater)lari aniqlandi.
“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi Samarqand viloyati hududiy inspeksiyasi inspektori A.Obloqulov va Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari A.Olmasov, A.Urazov va N.Mardiyevlar mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalari egalari bilan uchrashib, ushbu qurilmalardan O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashi (RChRK)ning 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli qarorining 1-bandida ko‘rsatib o‘tilgan texnik shartlar bajarilganda (shartlarga mos kelganda) radiochastota organlarining radioelektron vositalarni sotib olish (berish) va (yoki) o‘rnatish (qurish) uchun va radioelektron vositalardan foydalanish ruxsatnomalarini rasmiylashtirilmagan holda ikkilamchi asosda foydalanishga ruxsat etilishi;
Mazkur qarorning 1-bandida keltirilgan texnik shartlarni bajarish hamda mobil aloqa tarmoqlariga xalaqitli ta’sirlar keltirmaslik talablariga majburiy rioya qilgan holda mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqarish, modernizatsiya qilish va o‘rnatish bo‘yicha ishlarni bajarishga (shu jumladan ularga xizmatlar ko‘rsatishga) faqat faoliyat turi bo‘yicha tegishli litsenziyaga ega bo‘lgan yoki mobil aloqa operatorlari nomidan shartnoma asosida ish yurituvchi yuridik shaxslarga ruxsat etilishi;
O‘zbekiston respublikasi hududiga mazkur qarorning 1-bandida keltirilgan texnik shartlarga mos keladigan retranslyator qurilmalarini xorijdan olib kirish, radiochastota organlarining o‘rnatilgan tartibda rasmiylashtirilgan olib kirish ruxsatnomasiga asosan amalga oshirilishi;
Retranslyator qurilmalaridan foydalanuvchilar o‘zlari tomonidan foydalanilayotgan qurilmalardan, mobil aloqa operatorlari tarmoqlariga radioxalaqit hosil bo‘lishini oldini olish uchun barcha zarur bo‘lgan tashkiliy-texnik choralarni ko‘rishlari kerakligi;
Mazkur qarorning 1-bandida keltirilgan texnik shartlarga mos kelmaydigan boshqa mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqish (yaratish), modernizasiya qilish, ishlab chiqarish va xorijdan olib kirish (xorijdan xarid qilish) va ulardan foydalanish qat’iyan man qilinishi tushuntirildi.
Mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalari egalari mazkur qurilmani ishlatish talablarini bilmaganligi, berilgan tushuntirishlardan qoniqish hosil qilganligi va ushbu mobil kuchaytirgichdan boshqa foydalanmasliklarini ma’lum qildilar. Shundan so‘ng, retranslyator qurilma (repeater)lari joyida egalari tomonidan yechib olindi va tadbir ishtirokchilari tomonidan ogohlantirish dalolatnomalari rasmiylashtirildi.
Ushbu tadbirlar natijasida, mobil aloqa operatorlarining abonentlariga sifatli ovozli aloqa va mobil internet xizmatlarini ko‘rsatishda, ularning tayanch baza stansiyalariga ta’sir qilayotgan radioxalaqitlar bartaraf etildi.

В результате совместных мероприятий устраняются радиопомехи
Территориальная инспекция Самаркандской области Государственной инспекции "Узкомназорат“ совместно с сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Самаркандской области провели радиомониторинг и вызуалный поиск (наблюдение) с целью выполнения 5-приложения “О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза из-за границы и использовании радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан” к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года “О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств”, согласно по ранее утвержденному Плану мероприятий и в связи с проведением Самаркандского Саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В результате мероприятий по радиомониторингу выявлено 23 ретранслятора (репитера), используемых физическими и юридическими лицами, не имеющих сертификатов соответствия, а также являющихся источниками радиопомех базовым станциям операторов мобильной связи, действующих в Самаркандской области.
Встретившись с владельцами ретрансляторов, усиливающих сигналы сетей мобильной связи, инспектор Самаркандской областной территориальной инспекции государственной инспекции ”Узкомназорат" А.Облокулов и сотрудники Службы Электромагнитной Совместимости Самаркандской области А.А. Олмасов, А.Уразов и Н.Мардиев, разъяснили, что данные устройства разрешается радиочастотными органами приобретать (передавать) и (или) устанавливать (строить) и использовать их на вторичной основе без оформления разрешений на использование радиоэлектронных средств при выполнении технических условий (в соответствии с условиями), указанных в 1-пункте Решении Республиканского совета по радиочастотам (РСРЧ) Республики Узбекистан от 23 августа 2022 № 707:
- Выполнить работы по изготовлению, модернизации и монтажу ретрансляционных устройств, усиливающих сигналы сетей мобильной связи на территории Республики Узбекистан, с соблюдением требований выполнения технических условий, указанных в пункте 1 настоящего решения и не создание при этом помех сетям мобильной связи (в том числе оказание им услуг) допускается только юридическим лицам, имеющим соответствующую лицензию на вид деятельности или работающим на основании договора от имени операторов мобильной связи;
- Ввоз ретрансляционных устройств, соответствующих техническим условиям, указанным в пункте 1 настоящего решения, на территорию Республики Узбекистан из-за границы осуществляется на основании разрешения на ввоз, оформленного органами радиочастотного контроля;
- Пользователи ретрансляционных устройств должны принимать все необходимые организационные и технические меры для предотвращения радиопомех от своих устройств сетям операторов мобильной связи;
- Разработка (создание), модернизация, производство и ввоз из-за границы (закупка за границей) и использование на территории Республики Узбекистан ретрансляционных устройств, усиливающих сигналы других сетей мобильной связи, не соответствующих техническим условиям, указанным в пункте 1 настоящего решения на территории Республики Узбекистан строго запрещены.
Владельцы ретрансляторных устройств, усиливающих сигналы сетей мобильной связи, заявили, что не знали требований по использованию данных устройств, удовлетворены предоставленными разъяснениями и больше не будут использовать этот мобильный усилитель. После этого, ретрансляторные устройства (репитеры) были разобраны владельцами на месте, а участники мероприятия оформили акты предупреждения.
В результате этих мероприятий, были устранены радиопомехи, влияющие на работу базовых станций операторов мобильной связи при оказании абонентам сотовых операторов качественной голосовой связи и услуг мобильного интернета.