Andijon viloyati EMMXda «Biz korrupsiyaga qarshimiz» mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
2023-yil 27-fevral kuni Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida «Biz korrupsiyaga qarshimiz» mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Ushbu davra suhbati O‘zbekiston Respublikasi Advokatlar palatasi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi Malaka hay’ati mas’ul kotibi Normatov Azizillo Ahmadilloyevich bilan birgalikda o‘tkazildi.
Davra suhbatida jamiyatimiz hayotida hozirgi kunda muhokama qilinuvchi va unga to‘qnash keluvchi hodisalardan biri – Korrupsiya tushunchasi haqida atroflicha tushunchalar berildi. Korrupsiya tushunchasiga qonun hujjatlarida quyidagicha ta’rif berilgan: «Korrupsiya –davlat organlari xodimlari moddiy yoki mulkiy yo‘sinda, g‘ayriqonuniy shaxsiy naf ko‘rish maqsadida, o‘z xizmat mavqeidan foydalanishida ifodalanadigan ijtimoiy hodisadir».
Korrupsiya natijasida:
• korrupsiyalashgan tizim tadbirkorlik subektlariga xalaqit beradi, ular rivojlana olmaydi, bu esa mamlakatning umumiy boyligining qisqarishiga olib keladi;
• hukumat ishchilarga to‘lashi kerak bo‘lgan va kerakli materiallarni: kitoblar, dori-darmonlar, kompyuterlar va boshqalarni sotib olishga sarflashi kerak bo‘lgan pul miqdorini kamaytirishga olib keladi;
• davlat tomonidan ijtimoiy soha xizmatlari (maktab, shifoxona, yo‘l, kanalizatsiya va boshqalar) uchun ajratilayotgan mablag‘larning maqsadli sarflanmasligiga olib keladi, bu esa xizmatlar sifatini yomonlashtiradi;
• pul mablag‘lari va tanishlari bo‘lgan shaxslarga qonunlar va davlat organlarining normativ hujjatlarini o‘z manfaatlaridan kelib chiqib o‘zgartirish imkoniyatiga ega bo‘lishlari uchun sharoit yaratadi;
• hukumatning ishonchini pasaytiradi.
Qadimgi yunon faylasufi Аristotel shunday degan edi: “Har qanday davlat tuzumida eng muhimi - bu qonunlar va tartib-qoidalar vositasida ishni shunday tashkil etish kerakki, mansabdor shaxslar qing’ir yo‘l bilan boylik orttira olmasin”.
Shu bois, mansabdor shaxsga o‘zi uchun kerakli ishni bitirish maqsadida unga pora berish istagi paydo bo‘lganda, pora berish mamlakatda korrupsiyaning kuchayishiga xizmat qilishini yodda tutish kerak.
Korrupsiyani yo‘qotishda birinchi navbatda o‘zimizga quyidagi savollarni berishimiz lozim: korrupsiyani yo‘qotish uchun men nima qilishim mumkin, qanday yordam berishim mumkin?

27 февраля 2023 года в Службе электромагнитной совместимости Андижанской области проведено мероприятие под лозунгом «Мы против коррупции». На мероприятие участвовал ответственный секретарь квалификационной коллегии палаты адвокатов Республики Узбекистана по Андижанской области Норматов Азизилло Ахмадиллоевич.
В ходе мероприятия было дано детальное понимание понятию коррупции. Коррупция - это одно из явлений жизни нашего общества, с которым сталкиваются, и способствует обсуждению нашим обществом. Понятие коррупции определяется в правовых документах следующим образом: «Коррупция – это социальное явление, выражающееся в использовании служебного положения служащими государственных органов в материальной или имущественной форме, в целях незаконной личной выгоды».
В результате коррупции:
коррупционная система мешает бизнесу, который не может успешно развиваться, что ведет к сокращению общего богатства страны;
сокращается объём денежных средств, которые правительство должно выплачивать трудящимся и расходовать на приобретение предметов снабжения: книг, медикаментов, компьютеров и т.д;
приводит к нецелевому расходованию средств, выделяемых государством на услуги социальной сферы (школы, больницы, дороги, коммунальные услуги и т.д.), что ухудшает качество услуг;
создается условия для того, чтобы люди, у которых есть деньги и связи, могли изменять законы и постановления государственных органов в своих интересах;
подрывает доверие к правительству.
Древнегреческий философ Аристотель сказал: «Самое важное в любом правительстве — организовать дела посредством законов и правил, чтобы чиновники не могли разбогатеть незаконным путем».
Поэтому когда возникает желание дать взятку чиновнику, чтобы получить нечто ценное лично для себя, следует иметь в виду, что дача взятки способствует росту коррупции в стране.
Чтобы искоренить коррупцию, прежде всего, мы должны задать себе следующие вопросы: что я могу сделать, чтобы искоренить коррупцию, чем я могу помочь?