2022-yilning 27-iyunida Xorazm viloyati EMMX xodimlari bilan birgalikda Favqulodda vaziyatlar vazirligi Xorazm viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi “Hayot faoliyati xavfsizligi” o‘quv markazining boshlig‘i kapitan I. Palvonov, katta leytenant R. Ibragimov hamda Urganch shahar FVB xodimi kapitan E. Nurimovlar ishtirokida “Favqulodda vaziyatlarda ularning oldini olish va harakat qilish davlat tizimi (FVDT) , Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish tizimini takomillashtirish, aholini va hududlarni tabiiy hamda texnogen xususiyatli favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish, kuch va vositalari tayyorgarligini oshirish hamda aholini favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga o‘rgatish” bo‘yicha o‘quv amaliy mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish hamda yong‘in xavfsizligini ta’minlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi 2019-yil 10-apreldagi PF-5706-sonli Farmoni hamda “Favqulodda vaziyatlar tuzilmalarining faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 2019-yil 10-apreldagi PQ-4276-sonli Qarori mashg‘ulot qatnashchilariga tanishtirib o‘tildi.
Tuman (shahar) yong‘in xavfsizligi bo‘limi (bo‘linmalari) bazasida tegishli favqulodda vaziyatlar bo‘limlari shakllantirilganligi hamda yong‘in xavfsizligi bosh boshqarmasining yong‘in xavfsizligi qismlari esa yong‘inlarni o‘chirishdan tashqari qutqaruv ishlarini bajarish vazifalari yuklatilgan holda, Favqulodda vaziyatlar vazirligi yong‘in-qutqaruv tuzilmalariga aylantirilganligi ma’lumot o‘rnida aytib o‘tildi.
O‘quv amaliy mashg‘uloti davomida qatnashchilarga yong‘in va favqulodda vaziyatlarda qo‘llaniladigan barcha asbob uskunalarning ishlatilishi, maxsus kiyim boshlardan qay tarzda foydalanish, tabiiy, texnogen va ekologik xususiyatli favqulodda vaziyatlarga olib keluvchi potensial manbalarni barvaqt aniqlash kabi amaliy bilim va ko‘nikmalar berildi.
Mashg‘ulot so‘ngida qatnashchilarni qiziqtirgan barcha savollarga batafsil va asosli javoblar berildi.

27 июня 2022 года при участии начальника учебно-тренировочного центра «Безопасность жизнедеятельности» Управления по чрезвычайным ситуациям Хорезмской области МЧС капитана И.Полвонова, старшего лейтенанта Р.Ибрагимова и сотрудника УЧС по городу Ургенч капитана Э.Нуримова, и совместно с персоналом СЭМС Хорезмской области проводилось обучение на тему «Государственная система предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях, совершенствование системы предупреждения и реагирования на чрезвычайные ситуации, защита населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, обучение органов управления чрезвычайными ситуациями, а также обучение населения действиям в чрезвычайных ситуациях».
Участники учебно-практического обучения были ознакомлены с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5706 от 10 апреля 2019 года «О внедрении в Республике Узбекистан качественно новой системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также обеспечения пожарной безопасности» и Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4276 от 10 апреля 2019 года «Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства по чрезвычайным ситуациям».
Было отмечено, что на базе районных (городских) отделов (подразделений) пожарной безопасности были сформированы соответствующие отделы по чрезвычайным ситуациям, а подразделения пожарной безопасности Главного управления пожарной безопасности были преобразованы в пожарно-спасательные формирования Министерства по чрезвычайным ситуациям с возложением на них функций по выполнению спасательных работ, кроме тушения пожаров.
В ходе учебно-практического обучения участники овладели практическими знаниями и навыками по применению всех инструментов, используемых при пожарах и чрезвычайных ситуациях, а также подробно ознакомились со способами использования спецодежды, раннего выявления потенциальных источников возникновения чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и экологического характера.