Inson hayot sifati – umumlashtiruvchi ijtimoiy-iqtisodiy kategoriya boʻlib, nafaqat moddiy ne’matlar va xizmatlarni iste’mol qilish darajasini (turmush darajasini), balki ma’naviy ehtiyojlarni qondirish, salomatlik, atrof-muhit ekologik sharoitlarni oʻz ichiga oladi. Oʻzbekistonda inson hayoti sifatini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar jumlasida mamlakatimizda ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlarni ta’kidlab oʻtish kerak.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi “Respublikada koʻkalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari” toʻgʻrisidagi farmonida tatbiq etilishi belgilangan “Yashil makon” umummilliy loyihasi dasturlarida atrof muhitni, bioxilma-xilliklarni inson ta’siri hamda boshqa salbiy ta’sir qiluvchi omillardan saqlash va sifatini ta’minlash mexanizmlarini takomillashtirish rejalari ishlab chiqilgan va amalga oshirilmoqda.
Xususan, Samarqand viloyati EMMX jamoasi ham bu loyiha ijrosini ta’minlashda alohida tashabbus ko‘rsatmoqda. Bu bo‘yicha korxona hududida ko‘zga ko‘rinarli ishlar amalga oshirildi va davom ettirilmoqda. Shu bilan birga, “Obod va fayzli mahalla - yurt ko‘rki” shiori ostida tashkil etilgan umumxalq xayriya hasharida tashkilotning barcha ishchi-xodimlari faol qatnashib, hududni yanada obod qilish uchun o‘z hissasini qo‘shdi. Ayni shu loyiha doirasida korxona hududida mavjud bo‘sh yer maydoniga 200 dan ziyod mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi. Mavjud daraxtlar oqlanib, taglari yumshatildi, har xil zararkunandalarga qarshi kimyoviy ishlov berildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasini samarali amalga oshirish uchun “EMMM” DUK tomonidan yetarli miqdorda qishloq xo‘jalik texnikalari va ish qurollari bilan ta’minlab kelinmoqda. Mavjud traktor va mini traktorlar yordamida bog‘lar ichiga ishlov berish, yerlarni yumshatish ishlarini bajarish yanada oson, yengil va qulay bo‘lmoqda. Shuningdek, zararkunandalarga qarshi kurashish uchun kimiyoviy dori vositalari va mineral o‘g‘itlar ham yetkazib berilmoqda.
“Yashil makon” umummilliy dasturi keng miqyosda amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalardan biri bo‘lib, Samarqand viloyati EMMX jamoasi ham har doim uning ijrosi ta’minlanishida o‘z hissasini qo‘shishga tayyor.

В настоящее время одной из важнейших стратегических задач развития нашего общества является повышение качества жизни населения нашей страны.
Качество жизни человека - обобщающая социально-экономическая категория, включающая в себя не только уровень потребления материальных благ и услуг (уровень жизни), но и удовлетворение духовных потребностей, состояние здоровья, окружающую экологическую среду. Среди работ по повышению качества жизни человека, выполняемых в Узбекистане, следует выделить мероприятия, направленные на улучшение экологической ситуации в нашей стране.
По программе общенационального проекта «Зеленый край», реализация которого предусмотрена Указом Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года «О мерах по ускорению работ по озеленению и дальнейшей эффективной организации охраны деревьев в республике», разработаны и выполняются планы по совершенствованию механизмов сохранения и обеспечения качества окружающей среды, биоразнообразия от воздействия человека и других негативных факторов.
В частности, коллектив СЭМС Самаркандской области также проявляет особую инициативу в обеспечении исполнения этого проекта. В связи с этим, на территории организации была проведена и продолжается очевидная работа. В том числе, все сотрудники организации приняли активное участие в общенародном благотворительном хашаре, организованном под девизом «Благоустроенная и благополучная махалля – красота Родины», и внесли свой вклад в дальнейшее благоустройство территории. В рамках данного проекта на имеющемся свободном земельном участке территории предприятия было высажено более 200 саженцев плодовых и декоративных деревьев. Существующие деревья были побелены, их основания разрыхлены, химически обработаны от различных вредителей.
Для эффективного выполнения общенационального проекта “Зеленый край” ГУП «ЦЭМС» обеспечивает достаточным количеством сельскохозяйственной техникой и рабочими инструментами. С помощью имеющихся трактора и минитрактора, становится проще, легче и удобнее проводить работы по обработке внутри садов и разрыхлению земель. Также поставляются химические препараты и минеральные удобрения для борьбы с вредителями.
Общенациональная программа «Зеленый край» является одним из перспективных проектов, реализуемых в больших масштабах, и коллектив СЭМС Самаркандской области всегда готов внести свой вклад в обеспечение ее реализации.