Davlatimiz mustaqilligining o‘ttiz bir yilligi davomida jamiyatning barcha sohalarida izchil va sezilarli islohotlar amalga oshirilib, ilm-fanni ham, texnika va texnologiyalarni ham jadallik bilan rivojlantirishga, ravnaq toptirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Keyingi yillarda milliy ma’naviyatimiz ko‘zgusi hisoblangan ona tilimizni yanada taraqqiy ettirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi.
Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tomonidan 2019-yil 21-oktabrdagi PF-5850-son “O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeyini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonining qabul qilinishi Vatanimiz tarixida til siyosatini amalga oshirishda muhim hodisa bo‘ldi.
Ma’lum vaqtdan so‘ng ya’ni 2020-yil 10-aprelda O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonunining qabul qilinishi o‘zbek tiliga yuksak hurmat va e’tirofning yorqin isboti bo‘ldi. O‘sha kundan boshlab 21-oktabr “O‘zbek tili bayrami kuni” deb e’lon qilindi va bu bayram har yili keng tarzda nishonlanib kelinmoqda.
Bugungi kunda barcha davlat va nodavlat tashkilotlarida ham ish yuritish hujjatlarini o‘zbek tilida olib borish, barcha rasmiy xat va xabarlarni davlat tilida e’lon qilish kun tartibiga qo‘yilgan eng muhim va dolzarb masalalardan biri bo‘lib turibdi. Bunga qadar aksariyat korxona, tashkilot va muassasalarda davlat tilida ish yuritish masalasi ancha og‘riqli nuqtalardan biri edi. Chunki rasmiy hujjatlarning katta qismi o‘zbek tilida rasmiylashtirilmas va bunga ko‘p ham e’tibor qilinmasdi. Ammo bugun jamiyatda tilga bo‘lgan munosabat tubdan o‘zgardi, har bir fuqaroda uning kelajagi haqida qayg‘urish hissi shakllandi.
Har qanday ish hujjati davlat tili nuqtai nazaridan qaytadan ko‘rib chiqilmoqda. Xususan, Samarqand viloyati EMMXda ham har bir rasmiy ish qog‘ozi bugungi kunda davlat tilida yuritilmoqda. Tilimizning mavqeini mustahkamlash, uni har tomonlama ravnaq toptirishga munosib hissa qo‘shishga va bu boradagi targ‘ibot-tashviqot ishlarini keng olib borishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Zero, til- millat g‘ururi, millat ruhidir. Uning tobora keng taraqqiy etishiga har birimiz birdek mas’ulmiz.

За тридцать один год независимости нашего государства осуществляются последовательные и значительные реформы во всех сферах жизни общества, уделяется особое внимание ускоренному развитию и процветанию как науки, так техники и технологий. В последние годы дальнейшее развитие родного языка, являющегося зеркалом национальной духовности, поднялось на уровень государственной политики.
Принятие Указа нашего Президента Ш.M. Мирзиеева № УП-5850 от 21 октября 2019 года “O мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка” стало важным событием в осуществлении языковой политики в истории нашей Родины.
Через определенное время, т.е. 10 апреля 2020 года принятие Закона Республики Узбекистан "Об установлении Дня праздника узбекского языка" стало ярким свидетельством высокого уважения и признания узбекского языка. С тех пор 21 октября был объявлен “Днём узбекского языка”, и этот праздник широко отмечается каждый год.
На сегодняшний день во всех государственных и негосударственных организациях ведение делопроизводства на узбекском языке, публикация всех официальных писем и сообщений на государственном языке являются одними из самых важных и актуальных вопросов повестки дня. До этого в большинстве предприятий, организаций и учреждений вопрос делопроизводства на государственном языке был одним из самых сложных моментов. Потому что большая часть официальных документов не было оформлено на узбекском языке, и этому не уделялось особого внимания. Но сегодня отношение к языку в обществе кардинально изменилось, у каждого гражданина сформировалось чувство заботы о его будущем.
Любой рабочий документ пересматривается с точки зрения государственного языка. В частности, в СЭМС Самаркандской области каждый официальный документ ведется на государственном языке. Особое внимание уделяется укреплению позиций нашего языка, внесению достойного вклада в его всестороннее развитие и ведению активной пропагандистской работы в этом направлении. Ведь язык-гордость нации, дух нации. Каждый из нас ответственен за его все более широкое развитие.