2021 йил 22 январь куни Сирдарё вилояти ЭММХда вилоят соҳа корхоналари вакиллари учун семинар ўтказилди.
Мазкур семинарда Сирдарё вилояти ЭММХ фаолияти ва унинг вазифалари тўғрисида маълумот берилди.
Дастлаб семинар қатнашчиларига радиомониторинг ишларининг қўйидаги йўналишлари бўйича батафсил тушунтиришлар берилди:
Шундан сўнг, семинар иштирокчиларига 2020 йил 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Радиочастота спектридан фойдаланиш соҳасида рухсат этиш ҳамда радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмалардан фойдаланишни тартибга солиш тўғрисида”ги Қарор билан тасдиқланган “Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиб олиш (бериш), сотиш ва (ёки) ўрнатиш (қуриш), хориждан олиб кириш ва фойдаланиш тартибига риоя қилиниши устидан назоратни ташкил этишда вазирлик ва идораларнинг ўзаро ҳамкорлиги тўғрисида Низом”нинг мазмун-моҳияти тушунтирилди.

22 января 2021 года в Службе электромагнитной совместимости Сырдарьинской области был проведён семинар для представителей предприятий отрасли.
На данном семинаре была представлена информация о деятельности, а также задачах СЭМС Сырдарьинской области.
В начале участники семинара были подробно ознакомлены с нижеследующими направлениями радиомониторинга:
Далее, участникам семинара было дано подробное разъяснение требований «Положения о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» утверждённой Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года №801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств».
Сотрудники СЭМС Сырдарьинской области подробно ответили на все интересующие вопросы участников семинара.