2023-yil 23-fevral kuni “O‘zkomnazorat”ning Surxondaryo viloyati hududiy inspeksiyasi xodimi, Surxondaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari, Sariosiyo tumani “Yangihayot” mahallasi profilaktika inspektori va “UzMobile” kompaniyasi xodimi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tadbirda Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumani “Yangihayot” mahallasining Bo‘ston, Nuroniy, Gulobod, Ehtirom, Istiqlol va Ziyokor ko‘chasida jami 12 ta xonadonda sifatsiz mobil kuchaytirgich (Repeater) qurilmalaridan foydalanish holati aniqlandi.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan mobil kuchaytirgich (repeater) qurilmalar Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 28-avgustdagi 707-sonli qarorida ko‘rsatilgan normalar va texnik talablarga nomuvofiq ekanligi hamda ushbu mahallada joylashgan “UzMobile” kompaniyasining mobil aloqa tayanch stansiyasiga radioxalaqit berayotganligi ma’lum bo‘ldi.
Hamkorlikda olib borilgan tadbir davomida aniqlangan mobil kuchaytirgich (repeater) qurilmalar foydalanishdan to‘xtatildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli qarorining 2-ilovasi 110-bandiga asosan mobil kuchaytirgich (repeater) qurilmalar egalariga ushbu qurilmalardan foydalanmaslik bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi va tegishli ogohlantirish xatlari taqdim qilindi.

В Сурхандарьинской области было предотвращено использование некачественных мобильных усилителей (ретрансляторов) и прекращена их деятельность.
23 февраля 2023 года на мероприятии, проведенном совместно с работником областной инспекции Сурхандарьинской области Узкомназората, работниками СЭМС Сурхандарьинской области, инспектором по профилактике махаллинского схода граждан Янгихаёт Сарыосийского района и сотрудником компании UzMobile, в махалле Янгихаёт Сариасийского района Сурхандарьинской области на улицах Бостон, Нуроний, Гулобод, Эхтиром, Истиклол и Зиёкор были выявлены случаи использования некачественных мобильных усилителей (репитеров) в 12 домах.
В ходе оперативного мероприятия выяснилось, что обнаруженные мобильные усилители (ретрансляторы) не соответствуют нормам и техническим требованиям, указанных в Решении Республиканского совета по радиочастотам от 28 августа 2022 года № 707, а также создают радиопомехи базовой мобильной станции связи компании “UzMobile”, расположенной в этом районе. Эксплуатация мобильных усилителей (ретрансляторов), обнаруженных во время проведения совместного мероприятия, была прекращена.
Согласно пункта 110 Приложения 2 Постановления Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» №801 Владельцам мобильных усилителей (ретрансляторов) были даны предупреждающие письма о привлечении к ответственности в случаях незаконного использования этих устройств.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий устранены радиопомехи, возникшие на базовой станции компании «УзМобайл», расположенной в махалле «Янгихаёт» Сариасийского района, и предотвращено нецелевое использование мобильных усилителей (ретрансляторов).