Ushbu yo‘nalishda Sirdaryo viloyatida bir qator samarali ishlar amalga oshirilib kelinmoqda. Jumladan, joriy yilning 20-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasining tashabbusi bilan viloyatdagi soha korxonalarining rahbar va xodimlari uchun “Sirdaryo viloyati hududida mobil aloqa va mobil internet qamrovining holati” mavzusiga bag‘ishlangan o‘quv seminari tashkil etildi. Mazkur o‘quv seminarda Sirdaryo viloyati EMMXning yuqori malakali mutaxassislari ma’ruzachi sifatida ishtirok etishdi.
O‘quv seminari ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 6-apreldagi 155-F-son Farmoyishi, 2021-yil 19-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 699-son Qarori bilan belgilab berilgan ustuvor vazifalar, shuningdek, Sirdaryo viloyati hududida mobil aloqa va mobil internet qamrovining holati bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Soha korxonalari zimmasiga yuklatilgan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli ijro etilishini ta’minlashda, qabul qilinayotgan normativ hujjatlarning mazmun-mohiyatini chuqur o‘rganib borishda, viloyat hududida ko‘rsatilayotgan telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini doimiy ravishda oshirib borishda hamda soha korxonalarining xodimlari o‘rtasida o‘zaro fikr va tajriba almashishda bu kabi o‘quv seminarlar muntazam ravishda o‘tkazib borilishi maqsadga muvofiqligi e’tirof etildi.

В пoследние гoды в нашей стране проводится системная работа по обеспечению законности в деятельности государственных организаций, регулярному повышению их правовой грамотности путём доведения содержания и сути законодательных актов до ответственных сотрудников среднего и низшего звена.
В данном направлении в Сырдарьинской области проводится ряд плодотворных работ. В частности, 20 мая текущего года по инициативе Сырдарьинского областного территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан был организован обучающий семинар для руководителей и сотрудников предприятий отрасли на тему: “Состояние покрытия мобильной связи и мобильного интернета на территории Сырдарьинской области”. На данном учебном семинаре в качестве докладчиков выступили высококвалифицированные специалисты СЭМС Сырдарьинской области.
Участникам обучающего семинара была представлена презентация о приоритетных задачах, определённых Распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан №155-Ф от 6 апреля 2021 года, Постановлением “О мерах по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры Республики Узбекистан" № 699 от 19 ноября 2021 года, а также о состоянии покрытия мобильной связи и мобильного интернета на территории Сырдарьинской области.
Было отмечено, что в целях обеспечения своевременного и качественного выполнения возложенных на предприятия отрасли задач, углубленного изучения сути и содержания принимаемых нормативных актов, постоянного повышения качества оказываемых на территории области телекоммуникационных услуг, а также обмена мнениями и опытом между работниками предприятий отрасли целесообразно регулярно проводить подобные обучающие семинары.